Kolorowanie ścian sześcianu, da się parametrycznie?

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Kolorowanie ścian sześcianu, da się parametrycznie?

Post by dprojects »

matyk wrote: Sat May 14, 2022 5:45 pm
Dla mnie to zbyt skomplikowane. Lubię proste rozwiązania.

Bardziej bym szedł w innym kierunku. Zrobiłbym przykładowy splot ze 6 sznurków. To jak dopracujesz te bazowe sznurki wpłynie na efekt finalny. Cała reszta wzoru to już wykorzystanie funkcjonalności FreeCADa LinkGroup i Link.

Ma to swoje zalety i wady.

Wady: Jak zmieniasz często sploty to się napracujesz. Trzeba też dopracować splot bazowy.
Reszta to już same zalety: Jeśli chodzi o zmianę kolorów to wystarczy zmienić kolor elementu bazowego i cały wzór będzie miał automatycznie inny kolor. Można nawet sobie napisać skrypt z Gui i przyciskami żeby przeglądać wszystkie kolory.

Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Kolorowanie ścian sześcianu, da się parametrycznie?

Post by matyk »

dprojects wrote: Sat May 14, 2022 6:45 pm Dla mnie to zbyt skomplikowane. Lubię proste rozwiązania.
To co jest proste dla jednych, niekoniecznie jest tak samo proste dla drugich.
Wolę opracować wzór matematyczny dla ścieżki i wykonać taki splot, niż składać go z kawałków.
elipsa.jpg
elipsa.jpg (99.13 KiB) Viewed 1683 times
.
Czasem da się wykonać kompozycję, złożoną z kilku powielonych i poprzestawianych segmentów.
8x segment.jpg
8x segment.jpg (598.48 KiB) Viewed 1683 times
W tym przypadku udało mi się ukryć połączenia między ośmioma identycznymi kawałkami.

EDIT:
Na tym zdjęciu pokazane są trzy jednakowe, splecione ze sobą pętle.
Wygodniej zmienić kolor całej grupy (jednej pętli), niż kolejno wielu pól składających się na tą pętlę.
B9L6S3.jpg
B9L6S3.jpg (222.38 KiB) Viewed 1495 times
Last edited by matyk on Thu May 19, 2022 1:08 pm, edited 2 times in total.
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Kolorowanie ścian sześcianu, da się parametrycznie?

Post by dprojects »

matyk wrote: Mon May 16, 2022 1:36 pm Wolę opracować wzór matematyczny dla ścieżki i wykonać taki splot, niż składać go z kawałków.
Akurat składanie z kawałków było naprostrzym elementem tego wszystkiego, zajęło dosłownie kilka minut. Jak masz wzór to robisz z niego LinkGroup i później tylko kopiujesz robiąc zwykły Link. Później tylko w placement przesuwasz cały Link we właściwe miejsce. Tylko trzeba ładniej zrobić ten splot bazowy.

Ale jak potrafisz taki splot opisać matematycznie to pewnie, czemu nie. Tylko najlepiej to zrobić właśnie tylko dla elementu bazowego, bo dzięki temu zyskujesz możliwość zmiany koloru tylko na elemencie bazowym. Można też na element bazowy nałożyć teksturę sznurka, a kolorów użyć jako maski. Wtedy będzie bardziej realistycznie wyglądało.

Jak opiszesz cały kwatek matematycznie to wtedy może być problem ze zmianą kolorów. Nie mogę załączyć pliku bo mi jakiś HTTP error pokazuje. Także sorry.

Ten bug o którym pisałem to dotyczy LinkGroup i faceów. Jak masz element z kolorowymi faceami w LinkGroup to po wczytaniu pliku nie będzie widać kolorów. Taka lipa. Ale będzie to zapisane. Z tego przykładu kostki rubika jak usuniesz linkgroup to wtedy kolory faceów po wczytaniu plików widać. Coś znowu poje... we FreeCADzie ;-)

Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Kolorowanie ścian sześcianu, da się parametrycznie?

Post by matyk »

dprojects wrote: Mon May 16, 2022 6:17 pm Można też na element bazowy nałożyć teksturę sznurka, a kolorów użyć jako maski. Wtedy będzie bardziej realistycznie wyglądało.
Próbowałem nakładać tekstury włókien w programie 3D Builder i częściowo skierowane były one wzdłuż, a częściowo w poprzek sznurka, co wyglądało dziwnie.
W programie FreeCad, tekstury włókien, zapewne też nie będą się układać zgodnie z osią sznurka.
.
Lepsze efekty dało przeciąganie wielokąta, bo faktura wyszła symetrycznie do osi ścieżki, co widać na tym modelu.
torus knot.FCStd
(656.98 KiB) Downloaded 92 times
Niestety nie można zmieniać obrotów wielokąta podczas przeciągania nim po ścieżce.
W rzeczywistej linie jest jednak inny kąt między osią ścieżki i włóknami tekstury.
Image
Dzięki zdjęciu łatwiej porównać przebieg włókien w obu przypadkach.
Torus___knot.jpg
Torus___knot.jpg (126.14 KiB) Viewed 1582 times
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Kolorowanie ścian sześcianu, da się parametrycznie?

Post by dprojects »

Dodałem do woodworking workbench nowy ficzer, ale można go też używać jako makro: colorManager

Można tam ustawiać kolory faceów ze spreadsheeta, jak nie ma spreadsheeta to go utworzy. Dodatkowo można przeglądać kolory manualnie dla faceów i obiektów i widzeć od razu na modelu 3D jak się kolor zmienia. W sumie takiej funkcjonalności chyba brakowało we FreeCADzie, a takie płynne przeglądanie kolrów pewnie się przyda w woodworkingu. Dodatkowo zauważyłem że przy wczytywaniu ze spreadsheeta na meblach od razu widać które elementy są bazowe, bo ustawia kolory tylko na elementach bazwych, co akurat jest fajne.

Dodatkowo takie rozwiązanie chyba rozwiąże wszystkie problemy poruszane w tym wątku, a kolega matyk będzie mógł sobie kolory przeglądać płynnie. Lubie ludzi co mają jakieś hobby, i im pomagać, mam nadzieję że pomogłem i wszyscy będą happy teraz ;-) mi się w sumie ten nowy ficzer nawet podoba ;-)

Testowałem tak z grubsza i wygląda OK, ale jak ktoś znajdzie jakiś błąd albo ma jakieś uwagi to niech napisze, to wtedy może się coś zmieni.

Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Kolorowanie ścian sześcianu, da się parametrycznie?

Post by dprojects »

Kilka rzeczy poprawiłem:
  • w spreadsheetcie nie trzeba ustawiać ilości wierszy, po prostu numer face odpowiada wierszowi, dodatkowo jest opis w spreadsheetcie
  • był bug przy przechodzeniu z ustawienia obiektu na face, resetował do szarego koloru zamiast koloru ustawionego wczesniej obiektu
  • teraz można przytrzymać przycisk, nie trzeba setki razy klikać, jest to mniej upierdliwe
  • i najważniejsze, jest możliwość zaznaczenia dowolnej ilości faceów, w tym też całych obiektów i zmianę ich wszystkich za jednym razem, mam nadzieję że nic nie narozrabiałem za bardzo i działa ;-) bo tu trzeba było trochę przerobić kod ;-)
Jak ktoś ma starą wersję to niech sobie pobierze nową, powinna być bardziej intuicyjna ;-) multi-selection jest bardziej praktyczny, niestety nie da się wyświetlić wszystkich zaznaczonych obiektów i faceów z braku miejsca i pisze jedynie Multi, przy zaznaczeniu pojedynczego obiektu albo pojedynczego face powinno działać po staremu ;-)

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
Post Reply