Funkcje i cechy FreeCAD-a, które nie są standardem w wielu programach komercyjnych

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Funkcje i cechy FreeCAD-a, które nie są standardem w wielu programach komercyjnych

Post by kwahoo »

Chciałbym w tym wątku zebrać trochę pozytywnych obserwacji z pracy z FreeCAD-em. Wielu z nas korzysta lub korzystało z innych programów CAD, często komercyjnych. I pewnie niektórzy znaleźli funkcję, która istnieje tylko lub lepiej działa w FreeCAD-zie niż "w wiodącym programie konkurencji"[1].

Kilka moich propozycji na początek:
1. Praca w trybie ciągłym w szkicowniku, czyli rysujemy łamaną, gdzie kolejne segmenty mogą być łukami (stycznymi lub prostopadłymi) lub odcinkami prostymi. Wybór odbywa się bez przerywania funkcji, za sprawą wciśnięcia przycisku modyfikatora. Niektóre programy komercyjne to mają, inne (nawet bardzo drogie) nie.
2. Symetria w szkicowniku przez punkt. Niektóre programy komercyjne potrafią tylko symetrię przez oś.
3. Masa różnych kształtów w szkicowniku: "fasolki", zaokrąglone prostokąty itp. W niektórych programach trzeba/rysować je "na piechotę".
4. Usuwanie wiązań (osi) pionowych/poziomych i automatyczne zastępowanie ich przez inne wiązania, co pozwala na obracanie kształtu. Nie widziałem tego w żadnym innym programie(?)
5. Łączone przekroje w Projekcie części nie muszą mieć takiej samej liczby segmentów, FreeCAD sam je podzieli. W niektórych programach trzeba to zrobić ręcznie, czyli aby wykonać przejście z okręgu w prostokąt, trzeba podzielić ten okrąg na 4 łuki.
6. Wiele funkcji przydatnych przy druku 3D jak rzeczywiste gwinty czy korekta tolerancji.
7. Kreatory zarysu kół zębatch i łańcuchowych. Często niedostępne w programach komercyjnych bez dodatkowych (płatnych) modułów i trzeba samodzielnie np. rysować ewolwentę.
8. Każdy niskopoziomowy obiekt stworzony w Część np. przy okazji operacji logicznych może być cechą bazową dla wysokopoziomowych obiektów w Projekcie części. I odwrotnie. Programy komercyjne często mają bardzo ograniczone funkcje niskopoziomowe i użycie np. operacji logicznych jest dostępne tylko w szczególnych przypadkach.
9. Usuwanie cech (defeaturyzacja) w zaimportowanym modelu np. z STEP.
10. Python może prawie wszystko...

[1] Nawiązanie do popularnych kiedyś reklam z "zwykłym" proszkiem do prania
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3014
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Funkcje i cechy FreeCAD-a, które nie są standardem w wielu programach komercyjnych

Post by NewJoker »

Dobry pomysł z tą listą. Taka odwrotność tego: Workarounds

Przede wszystkim też różnego rodzaju dodatkowe moduły. Przykładowo, chyba tylko jeden komercyjny CAD ma moduł do CFD (SolidWorks) a FreeCAD też taki moduł posiada i jest on oparty o bardzo mocny solver. Jest też wiele modułów do rzeczy mniej standardowych (bo taki sheetmetal, kształtowniki czy elementy złączne to praktycznie wszędzie są) jak projektowanie turbin czy konstrukcji typu lattice. Są też takie rzeczy jak środowiska do projektowania statków i do projektowania gitar, ale to już egzotyka.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Funkcje i cechy FreeCAD-a, które nie są standardem w wielu programach komercyjnych

Post by kwahoo »

NewJoker wrote: Tue Jun 21, 2022 9:02 pm Przede wszystkim też różnego rodzaju dodatkowe moduły.
I to, zę użytkownik może projektować własne moduły bez kupowania zezwoleń/wiedzy - jest nawet książka o tworzeniu modułów.

Kolejne rzeczy:
1. Łączniki kształtu (ShapeBinder)- podobne mechanizmy pobierania referencji kształtu z innych części są w komercyjnych programach CAD, ale implementacja z FC wydaje mi się najbardziej intuicyjna.
2. Możliwość składania elementów niższego poziomu w elementu wyższego poziomu: wierzchołki w krawędzie, krawędzie w polilinie, polilinie w ściany, ścainy w powierzchnie (skorupy), powierzchnie w bryły. To "stara szkoła", jeśli istnieje w jakimś programie CAD, to jest zwykle mocno ukryta i nieintuicyjna, A tutaj wszystko robi jeden przycisk Draft Upgrade lub funkcja Konstruktor kształtu (Shape builder)
3.Można użaleźniać kształt części od złożenia, nawet z uwzględnieniem kinematyki. Tu z pomocą przychodzą łączniki kształtu, ale nie zawsze są potrzebne.
Poniżej jest przykład współpracy modułów Draft, Assembly3 i Part:
phpBB [video]

Duży klocek jest zablokowany w przestrzeni a mały połączony z nim 4 odcinkami (narysowanymi w Draft) o narzuconych (w Assembly3) wiązaniach długości. Jednocześnie te odcinki są krawędziami tego żółtego wielościanu w środku. Po ruszeniu małym klockiem zmienia się też kształt wielościanu.
Attachments
asm3-draft-part-test.FCStd
(58.3 KiB) Downloaded 125 times
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Funkcje i cechy FreeCAD-a, które nie są standardem w wielu programach komercyjnych

Post by kwahoo »

1. Po zobaczeniu tej animacji
https://twitter.com/FreeCADNews/status/ ... 6495708160
Pomyślałem sobie, że przesuwanie kształtów lub ich części w Szkicowniku FreeCAD jest znacznie stabilniejsze niż w [tutaj nazwa pewnego komercyjnego pakietu], gdzie złapanie za wierzchołek potrafi popsuć już związany wymiar.

2. Trochę rozszerzając kwestię Pythona: bez problemu można zrobić skomplikowaną,cykliczną symulację ruchu w stylu: przesuń to ramię o 100 mm, wróć, powtórz cykl 5 razy potem przesuń drugie ramię w innym kierunku jednocześnie sprawdzając odległości, przenikanie, itp.

3. (FreeCAD-Link) Przezroczyste dla myszki okno drzewa cech, chyba to tylko CATIA ma.

4. Niskie wymagania co do pamięci. FreeCAD korzysta z lazy loading, ładująć środowiska na żądanie (można to wyłączyć). Po starcie właśnie mam 240 MiB RAM zajęte, a po otwarciu w Projekcie Części prostej części (tej) całe 380 MiB.
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3014
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Funkcje i cechy FreeCAD-a, które nie są standardem w wielu programach komercyjnych

Post by NewJoker »

Złośliwie można by napisać, że żaden komercyjny program CAD nie ma aż 3 modułów do złożeń ani wiązania do prawa Snelliusa w szkicowniku ;-)

A tak serio to nie tylko dodatkowe moduły są tu ważne, ale też to jak płynnie można przechodzić między tymi wbudowanymi środowiskami. Wszystko w jednym dokumencie. Oczywiście część z tych przejść jest wymuszonych ograniczeniami np. modułu PartDesign, ale wiele z nich to po prostu wygodny sposób pracy. Np. Draft fajnie współdziała z modelowaniem 3D w Part/PartDesign. Operacje boolowskie też można zrobić bardzo łatwo i szybko (w komercyjnych programach często są poukrywane jako różne dziwnie nazwane narzędzia). Do tego można sobie porobić własne toolbary z narzędziami z jednego modułu żeby używać ich wygodnie w innym. Rysowanie bezpośrednio w dokumencie z modelem też jest wygodne - u konkurencji z reguły trzeba utworzyć nowy dokument typu rysunek. Tak samo ze złożeniami. Jest też moduł do architektury (chociaż nie wiem na ile jest on faktycznie użyteczny, ale niby są przykłady zaprojektowanych tam domków i chyba Yorik w tym siedzi zawodowo) czego nie ma żaden CAD mechaniczny. Do tego moduł Mesh z jakimiś podstawowymi i średnio zaawansowanymi operacjami na STL-ach, co też nie jest takie oczywiste w innych programach.
Last edited by NewJoker on Sun Jul 17, 2022 4:00 pm, edited 1 time in total.
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Funkcje i cechy FreeCAD-a, które nie są standardem w wielu programach komercyjnych

Post by matyk »

Inne programy nie dają tylu możliwości swobodnego korzystania z aparatu matematycznego, na każdym etapie tworzenia konstrukcji.

Przy użyciu skryptu i programu FreeCad, uzyskałem efekt wirtualnego zaginania kartki papieru.
Położenie ruchomych wierzchołków wielokątów, udało się opisać wzorami matematycznymi, zależnymi od jednego wspólnego parametru.
.
7.jpg
7.jpg (364.93 KiB) Viewed 4889 times
Cztery stopklatki animacji, pokazującej zaginanie płaskiej gwiazdy siedmioramiennej w gwiazdę przestrzenną.

Tu zamieściłem film, zawierający wirtualne origami, dla sześciu różnych gwiazd: https://youtu.be/Xx7tYgVCDag .
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Funkcje i cechy FreeCAD-a, które nie są standardem w wielu programach komercyjnych

Post by kwahoo »

matyk wrote: Sun Jul 17, 2022 3:54 pm Inne programy nie dają tylu możliwości swobodnego korzystania z aparatu matematycznego,
W to trzeba wliczyć cały silnik wyrażeń, który w locie radzi sobie z jednostkami. Wystarczy przy edycji wymiaru czy parametru wcisnąć = i już można wpisywać wyrażenia razem z różnymi jednostkami.
I co jest dla mnie wielką ulgą po cierpieniach w innych programach: FreeCAD-owi jest obojętne czy separatorem dziesiętnym jest kropka czy przecinek.
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Funkcje i cechy FreeCAD-a, które nie są standardem w wielu programach komercyjnych

Post by dprojects »

Tak tu słodzicie że w całej Polsce cukru zabrakło ;-) Teraz wiadomo czyja to sprawka ;-)

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Funkcje i cechy FreeCAD-a, które nie są standardem w wielu programach komercyjnych

Post by kwahoo »

Pozwalam sobie wrzucić tłumaczenie części tego postu FreeCAD, the SolidWorks Killer
Jestem inżynierem mechanikiem i zapalonym użytkownikiem CAD. Pracowałem w różnych branżach, w tym w przemyśle ciężkim i przy projektowaniu produktów konsumenckich. Używałem SolidWorks, CREO, Inventor, SolidEdge i Fusion360 w środowiskach produkcyjnych. Nie lubię ich wszystkich, poniżej przedstawiam kilka powodów:

Wygórowany koszt. Poważnie. Nie mogę nawet uwierzyć, że narzędzie, którego inżynierowie używają od 40 lat, wciąż może kosztować ponad 5 tys. dolarów za licencję na możliwości średniego poziomu. To nawet nie obejmuje bardzo drogich narzędzi do zarządzania plikami, potrzebnych do obsługi pakietu w środowisku produkcyjnym. Jest to dla mnie oburzające, że w dziedzinie inżynierii oprogramowania, najbardziej nowatorska technologia, niesamowite oprogramowanie, może być posiadane za prawie nic. Jasne, że istnieją drogie narzędzia do tworzenia oprogramowania, ale ich potrzeba jest mniejsza wraz z pojawieniem się narzędzi i kodu open source. W wielu przypadkach są one naprawdę "nice to have", a nie brutalnym wymogiem. Nawet jak wejdziesz w bardzo specjalistyczne dziedziny, takie jak uczenie maszynowe i robotyka, możliwości, które zapewnia wolne oprogramowanie open source są zdumiewające.

Zablokowany format pliku. Jestem zmęczony grą w formaty plików. Każdy sprzedawca CAD ma swój własny, zastrzeżony format pliku. Czasami są one kompatybilne/importowalne na poziomie modelu, ale szczególnie po przejściu do poziomu rysunków nie ma możliwości współdziałania lub otwierania rysunków z innych systemów CAD. Jeśli chcesz otworzyć plik od innego producenta, to albo kupujesz ich oprogramowanie (które w jakiś sposób zawsze różni się od twojego), albo importujesz przez STEP, co i tak zaśmieca większość "inteligencji" innego systemu CAD.

Wymagania dotyczące komputera. To ma sens, że Twoje potrzeby obliczeniowe rosną proporcjonalnie do wielkości modelu, ale nie ma powodu, abyś musiał mieć NVIDIA QUADRO XXX, która kosztuje 10x więcej i jest 10x wolniejsza niż "karta konsumencka". Coś tu jest nie tak. Co więcej, wymagania te są często nieco arbitralne i nie zawsze podkreślają prawidłowe specyfikacje dla tego, co faktycznie musisz osiągnąć.

Kłopoty z PDM. Naprawdę przeszkadza mi, że inżynierowie oprogramowania mają niesamowite, w pełni funkcjonalne, darmowe narzędzia za pośrednictwem git, a tymczasem utknęliśmy z przestarzałymi, trudnymi, drogimi narzędziami, aby wykonać jakiekolwiek zarządzanie danymi. Nie szukam nawet zaawansowanych funkcji, takich jak funkcje scalania, ale jak trudno jest wdrożyć prosty system check-in / check out bez wydawania 10k $ na pełnoprawny system bazy danych?

Ograniczenia w sposobie modelowania. Musisz zrobić dokładnie to, co narzędzie chce, abyś zrobił, niezależnie od tego, czy jest to rzeczywiście wydajny sposób tworzenia geometrii, czy nie. Odkryłem, że CREO jest najgorszym przestępcą w tym względzie.

Ograniczenia systemu operacyjnego. Chcę mieć możliwość pracy nie tylko na Windowsie. MacOS, Linux, ios, android. Żyjemy w świecie multiOS, dlaczego każdy system CAD (poza Fusion360) nie jest kompatybilny z więcej niż Windows? Dlaczego każdy system CAD jest zbudowany na warstwie kodu, który pokazuje swój wiek i nieelastyczność przy każdej okazji (wciąż patrząc na Ciebie CREO)

Lista jest długa.
Musiałem się uśmiechnąć przy ostatnim akapicie. Wyobraźcie sobie, że parę lat temu, w Creo zrobili wielki upgrade: można wybierać okna myszką, albo alt-tabem, nie trzeba już korzystać z menu do aktywacji okien!
Tylko to i tak nie była prawidłowa implementacja a proteza, gdzie pierwsze kliknięcie w oknie nie wywołuje żądanego działania, a tylko aktywuje okno. Np. masz dwa otwarte okna. robisz coś w oknie 1, chcesz coś kliknąć w oknie 2. No to klikasz, ale nic się nie dzieje, bo dopiero dochodzi so aktywacji okna i dopiero drugim kliknięciem będziesz miał prawo coś zaznaczyć. I oczywiście zaznaczenie w oknie 1 jest przy okazji tracone, czyli pozostaje zapisać sobie na kartce nazwę zaznaczonej części, którą ma się w oknie 1 a chce się dodać do okna 2.
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Funkcje i cechy FreeCAD-a, które nie są standardem w wielu programach komercyjnych

Post by matyk »

Może firmom komercyjnym CAD nie zależy na pełnej doskonałości ich wyrobów? ;)
Oni zarabiają na wypuszczaniu aktualizacji i muszą mieć co poprawiać. :)

FreeCad nie musi dbać o popyt na uaktualnienia i na tym wygrywa.
To zapewne nie podoba się firmom komercyjnym i mogą zacząć piętrzyć problemy.
Na wszelki wypadek może lepiej ich nie drażnić i raczej ukrywać zalety FreeCada? ;)
Post Reply