Artykuł o FreeCAD

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Artykuł o FreeCAD

Post by kwahoo »

NewJoker wrote: Thu Jun 23, 2022 9:48 am Ciekawy pomysł. Może np. manipulator/robot przemysłowy ? Dałoby się na tym pokazać projektowanie części, składanie ich, wykonanie rysunków, analizy MES, animacje, parametryzację itp. a może nawet ogarnąć jakąś kinematykę.
Tak, jak najbardziej tylko to musiałby być np. manipulator kartezjański a nie robot 6-osiowy, bo tylko ten pierwszy składa się z prostych, powstałych z części handlowych elementów. Możnaby pokazać na nim wszystko, znalazł by się jakiś wałek, żeby go zrobić w Part Design i Techdraw, jakaś belka do analizy MES, coś do pokazania importu z STEP i na końcu parametryzacja, bo takie manipulatory są jak z LEGO.
matyk wrote: Thu Jun 23, 2022 12:13 pm Proponuję minimalistyczne podejście.
Poradnik dla amatora majsterkowicza, który nie potrzebuje "wodotrysków", tylko proste narzędzie do zabawy i wizualizacji.
Wystarczy mu na początek Part Design i ewentualnie Drawing.
Urządzenia z małoseryjego przemysłu często, pod względem budowy pojedynczych części są bardzo proste. Jeśli pokazujemy działanie Part Design na przykładzie, powiedzmy, płaskownika z 4 otworami, to ciekawiej jest gdy ten płaskownik jest prawdziwą częścią z maszyny. To wymusza też rozwiązywanie rzeczywistych problemów przez piszących książkę.

Internet jest pełen poradników pokazujących wstęp do czegoś, po którym brakuje kolejnych kroków dla średniozaawansowanych. Nawet powstał żart o tym:
Jak narysować sowę w 2 prostych krokach:
1. Narysuj dwa okręgi,
2. Dorysuj resztę sowy.

---
A miałem nie hijackować tego wątku.
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Artykuł o FreeCAD

Post by matyk »

Rozumiem, że podstawowym celem poradnika ma być popularyzacja programu FreeCad.
Na początek warto zacząć od przekonania właściciela małej firmy, że "nie taki diabeł straszny".
Ogólnie jest teraz taka tendencja w szefowaniu, by dyskredytować to czego się samemu nie potrafi.
Inżynierowie, którzy zaczynali od deski kreślarskiej i zostali potem szefami, często nieufnie odnoszą się do programów CAD, których nie zdążyli poznać.

Wystarczy im pokazać jakie to proste, by nabrali apetytu na więcej.
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3016
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Artykuł o FreeCAD

Post by NewJoker »

kaktus wrote: Tue Jun 21, 2022 12:50 pm Widzę jedno "duże przestępstwo" brak wzmianki o mocnym środowisku pracy Architektura ... :lol:
To zostało później poprawione przy okazji drobnych zmian w innych artykułach.

Tymczasem nowy artykuł o wczorajszej premierze wersji 0.21 FreeCAD'a: https://polskiprzemysl.com.pl/cam-cad-c ... osci-2023/
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Artykuł o FreeCAD

Post by kwahoo »

NewJoker wrote: Thu Aug 03, 2023 8:11 am Tymczasem nowy artykuł o wczorajszej premierze wersji 0.21 FreeCAD'a: https://polskiprzemysl.com.pl/cam-cad-c ... osci-2023/
Dobry artykuł z odważnym tytułem. Choć nie mam pewności czy FC jest najlepszym darmowym programem CAD, na pewno jest najlepszym takim programem CAD z możliwością wykorzystania komercyjnego. Np. Onshape wtedy nie jest już darmowe a kosztuje 1500 zielonych rocznie na użytkownika. Fusion 360 prawie 3000 zł.

Btw. funkcjonalność
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3016
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Artykuł o FreeCAD

Post by NewJoker »

kwahoo wrote: Fri Aug 04, 2023 10:08 am Dobry artykuł z odważnym tytułem. Choć nie mam pewności czy FC jest najlepszym darmowym programem CAD, na pewno jest najlepszym takim programem CAD z możliwością wykorzystania komercyjnego. Np. Onshape wtedy nie jest już darmowe a kosztuje 1500 zielonych rocznie na użytkownika. Fusion 360 prawie 3000 zł.
Dzięki. Tytuł ma być taką trochę reklamą zachęcającą do zainteresowania się FreeCAD'em, ale nie jest też bezpodstawny. Pisząc o FreeCAD jako o najlepszym darmowym programie CAD podkreślam, że to moim zdaniem jedyny warty uwagi (bo np. BRL-CAD czy Solvespace raczej takie nie są w porównaniu z FreeCAD'em) soft tego typu, który jest w 100% darmowy - nie ma żadnych ograniczeń w możliwościach wersji darmowej czy opłat za użycie do jakiegoś celu. Przykładowo DesignSpark Mechanical niby jest darmowy, ale trzeba płacić za wsparcie dla formatów STEP i IGES (w Blenderze zresztą też, ale tam to są plug-iny a te formaty nie są jakieś kluczowe dla Blendera) i zostaje jedynie eksport do STL, co dla mnie wyklucza ten program. Reszta to generalnie modele licencyjne dogodne dla studentów i hobbystów, ale tak jak piszesz - do komercyjnych zastosowań już płatne. Więc jak ktoś pyta o darmowy (nie low-costowy) program CAD to odpowiadam, że FreeCAD jest właściwie bezkonkurencyjny w tej grupie.
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Artykuł o FreeCAD

Post by kaktus »

NewJoker nie ograniczaj się do jednego OS, bo sytuacja nie musi być taka ja ją widzisz.
Poza tym FreeCAD to na prawdę dobra propozycja, i ma wiele zalet ...
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3016
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Artykuł o FreeCAD

Post by NewJoker »

kaktus wrote: Fri Aug 04, 2023 10:49 am NewJoker nie ograniczaj się do jednego OS, bo sytuacja nie musi być taka ja ją widzisz.
Są jakieś inne warte uwagi CAD-y na Linuxa ? Większość raczej wspiera też Windowsa.

kaktus wrote: Fri Aug 04, 2023 10:49 am Poza tym FreeCAD to na prawdę dobra propozycja, i ma wiele zalet ...
To na pewno, mamy tu o tym wątek jakie są zalety FreeCAD'a (oprócz darmowości oczywiście) w stosunku do komercyjnych programów.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Artykuł o FreeCAD

Post by kwahoo »

NewJoker wrote: Fri Aug 04, 2023 10:42 am Dzięki. Tytuł ma być taką trochę reklamą zachęcającą do zainteresowania się FreeCAD'em, ale nie jest też bezpodstawny.
O, dlewczuk dał podobny tytuł, pisząc jeszcze "najlepszy" wielkimi literami
phpBB [video]


Z opisu filmu:
FreeCAD jest w pełni darmowym systemem CAD 3D, który może być wykorzystywany komercyjnie. I jeżeli chodzi o w pełni darmowe systemy inżynierskie CAD 3D do zastosowań komercyjnych to praktycznie nie ma konkurencji.
dlewczuk wrote:ping
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3016
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Artykuł o FreeCAD

Post by NewJoker »

@kwahoo Tu jest też fajny przegląd nowości (jeszcze sprzed premiery): https://www.youtube.com/watch?v=rPxr0yvNgxo
Ciekawe czy OficineRobotica też zrobi taki przegląd jak w zeszłym roku.

A jak chcesz kogoś pingnąć na forum to od jakiegoś czasu jest to znacznie ułatwione. Wystarczy, że wpiszesz @nazwa_użytkownika i wybierzesz jedną z podpowiedzi (trzeba to zrobić, bo inaczej nie zadziała). Pojawią się wtedy tagi mention a wstawiony post będzie zawierał nazwę usera na niebiesko (jak Twoja w tej odpowiedzi).
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Artykuł o FreeCAD

Post by dlewczuk »

kwahoo wrote: Tue Aug 08, 2023 10:05 am O, dlewczuk dał podobny tytuł, pisząc jeszcze "najlepszy" wielkimi literami
@kwahoo, przyznam, że tytuł artykułu @NewJoker-a trochę mnie zachęcił do takiej komunikacji.
Ale w sumie jeżeli chodzi o komercyjne zastosowania to FreeCAD nie ma konkurencji jako darmowy CAD 3D i jest najlepszy :)

Szukałem innych rozwiązań i nie znalazłem nic, czym można byłoby się zainteresować.

A jeżeli chodzi o konkurencję z innymi systemami CAD 3D, z których można korzystać hobbistycznie to Fusion 360 swoją strategią zgarnął dużą część rynku. Na początku Fusion do zastosowań domowych nie miał ograniczeń w porównaniu do wersji komercyjnej (przynajmniej z tego co pamiętam), a wersja komercyjna była całkiem tania. Oprogramowanie było dopracowane i było w miarę intuicyjne.
Teraz od czasu do czasu pojawiają się kolejne ograniczenia. I nie tylko w wersji darmowej, ale i w płatnej to co było kiedyś w standardzie teraz jest jako "extra cost option" (chociaż tutaj to bardziej pod kątem CAM zauważyłem). No i cena też regularnie idzie w górę.
Oczywiście kierunek jest zrozumiały.

Ale to też dobry znak, żeby mimo wszystko zainteresować się rozwiązaniami Open Source, takimi jak FreeCAD.
Spotkałem się z osobami, które wykorzystywały system CAD 3D do modelowania całkiem prostych kształtów. I czy miałoby być to robione w SolidWorks, Fusion 360 czy FreeCAD to w każdym systemie byłoby zrobione to w podobnym czasie i z podobną liczbą kroków.
I to, że takie osoby nie wybierały FreeCADa to wynikało raczej z tego, że po prostu nie wiedziały, że coś takiego istnieje.

Teraz, z tego co obserwuję, zainteresowanie FreeCADem rośnie, zaczyna być polecany i nawet pojawiają się pozytywne opinie użytkowników. Kiedyś to była rzadkość. Jak ktoś pytał o system CAD 3D to FreeCAD albo się nie pojawiał albo jak ktoś o tym wspomniał to zaraz była kontra, że to się do niczego nie nadaje.

No ale z wersji na wersję FreeCAD jest coraz bardziej przystępny, stabilny i przewidywalny. Myślę, że niedługo (zwłaszcza jak TNP zostanie wyeliminowany) to już ciężko będzie się czepiać i narzekać.
Post Reply