Projektowanie prostych mebli

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by kaktus »

Zaciekawiło mnie jak uzyskałeś efekt rustykalny na elementach drewnianych.
Przypalanie :?:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

Jest to zwykła deska sosnowa,
tak jak zauważyłeś została opalona następnie dosyć mocno i głęboko oczyszczona szczotką drucianą na wiertarkę.
Po tym zabiegu na powierzchni deski powstało dużo "włosków" więc oczyściłem to ręcznie papierem ściernym chyba o gradacji około 200 ale nie pamiętam dokładnie. Następnie było to jeszcze czyszczone włókniną ścierną. Papier szybko ścina te włoski, a włóknina dobrze wchodzi w rowki powstałe po czyszczeniu szczotką.
Tylko czyścić trzeba dosyć delikatnie albo raczej uważnie ponieważ lubią się odrywać duże drzazgi, ręcz całe plastry.


Na koniec zostało to potraktowane olejem, ja konkretnie użyłem bezbarwnego oleju newcolours tylko że niezgodnie z instrukcją. Bo kto by czytał instrukcje przed robotą :lol:
W instrukcji było żeby nałożyć niewielką ilość i po lekkim przeschnięciu zetrzeć, wtedy deska powinna być nieco matowa/stynowa.
Ja nałożyłem sporą ilość i tak zostawiłem przez co powstała lekko błyszcząca glazura.
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by kaktus »

:mrgreen:

Dzięki za tak obfity i uprzejmy instruktaż.
Być może niedługo skorzystam. Efekt niesamowity :!:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

Jakbyś była wysoką blondynką z kontem na TikToku czy innym instagramie i byś tu przyszła na forum i powiedziała: "interesuję się kwiatami i chciałabym sobie zrobić kwietnik, najpierw go zaprojektować we FreeCADzie i później komuś zlecić wykonanie" to bym miał dla ciebie większy szacunek niż jak zakładasz prowokacyjne tematy i przychodzisz tu udawać programistę. To wygląda na zwykłą manipulację i stawia cię w bardzo złym świetle w moich oczach.

Bo programiści pokazują link do githuba, rozumieją sprawy techniczne bez wględu na język programowania, nie płaczą z powodu USB i nie rzucają tekstami jak z jakiegoś poradnika dla HR co latają po firmie na miotle ;-)



Karotek wrote: Tue May 31, 2022 7:41 pm jest taki problem że kopiując element nie kopiują się reguł tylko gotowe obliczone wymiary
Nikt nie będzie pisał parsera wyrażeń regularnych w makro. To że FreeCAD "zastępuje" obecną wartość wyrażeniem regularnym jest błędem po stronie FreeCADa. Gdyby FreeCAD uwzględniał obecną wartość to Magic Panele by działały również dla mebli sparametryzowanych. Żeby ten problem rozwiązać w makro to by trzeba było napisać parser od zera do FreeCADa za każdym razem w makro. Analizować daną komórkę, odnośnik do arkusza, a później w arkuszu wszystkie kolejne odnośniki i budować wyrażenie regularne i je przerabiać. Bo w spreadsheecie może być kolejny odnośnik do innej komórki i takie wyrażenie regularne może być skomplikowane. To jest głupota jeżeli każdy twórca makro miałby pisać sobie taki parser od zera bo FreeCAD nie może tego zrobić porządnie.



Karotek wrote: Sun Jun 05, 2022 9:13 pm Patrząc na wymiary które pojawiają pod tym "filmem" też mam ważnie nie przejmowałeś się wymiarami :roll:
Tu masz przykład innego mojego projektu gdzie cięcia 45 już były konieczne
Nie przejmowałem się wymiarami bo głównie chciałem przetestować Magic Panele, czy da się zrobić taką skomplikowaną konstrukcję tylko klikając przyciski. Trzeba było w pewnych momentach trochę pokombinować żeby zaznaczyć dobry face ale się dało. Dodatkowo w takim kwietniku nie ma wiele wymiarów do sparametryzowania, jedynie szerokość doniczki i grubość profilu. Pozostałe wymiary, nawet wysokość całej konstrukcji jest zdeterminowana prze konstrukcję. Bo każda doniczka zaczyna następną. Jedynie wysokośc pierszej od podłogi można ustawić ale na oko to pewnie jakieś pół doniczki wychodzi. Więc to też jest z góry narzucone przez konstrukcje.

Odnośnie cięcia pod kątem 45 stopni to jest to jedynie wartość estetyczna dla oka. Przy realizowaniu projektu z FreeCAD -> real-life, wystarczy znać wymiary i na to FreeCAD pozwala, osoba która zna się na budowie mebli, spawaniu, czy łączeniu elementów takiej konstrukcji dobrze wie jak to zrobić, a samo przycięcie nie powduje zmiany potrzebnego wymiaru. Model we FreeCAD może być robiony na zakłądkę i wtedy wszystkie wymiary będą prawidłowe do procesu realizacji takiego projektu.



Karotek wrote: Sun Jun 05, 2022 9:13 pm chcę dodać "ścianę z tyłu" jedyna opcja która zadziała podobnie jest ta którą zaznaczyłem. Ale dodaje ona panel z przodu, więc przesuwam go strzałkami ale wtedy górny panel "wystaje".
Jak to zrobić prawidło ? nie wiem ja nie potrafię.
Jest wiele rzeczy które by można było poprawić i tego się ani nie wstydzę, ani tego nie ukrywam. To że Magic Panele działają dość nieprzewidywalnie to jest opisane na stronie, że wymagają pokombinowania i więcej wprawy. Ale akurat na twoje nieszczęście wybrałeś dedykowany panel do ściany tylnej który działa prawidłowo co widać na gifie (no chyba że zaczniesz obracać model albo zrobisz go w nieprawidłowej orientacji, zamienisz przód z tyłem). Ale jak chcesz uzyskać większą przewidywalność to lepiej użyć magicManagera który pomaga w wyborze panelu i teraz jest to łatwiejsze. Jak chcesz mieć panel przy krawędzi to najlepiej wybrać górny face i wtedy masz dostęp do wszystkich krawędzi i wierzchołków.

Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

dprojects, nie wiem co ty ćpiesz ale lepiej odstaw

dprojects wrote: Mon Jun 06, 2022 1:14 pm Bo programiści pokazują link do githuba, rozumieją sprawy techniczne bez wględu na język programowania, nie płaczą z powodu USB i nie rzucają tekstami jak z jakiegoś poradnika dla HR co latają po firmie na miotle
Nie przychodzę na to forum żeby dyskutować o moich projektach na githubie.
Nie, nie każdy musi znać każdy język tym bardziej że phyton dosyć mocno odbiega od wszystkiego innego.
Tym bardziej że nie po to tu jestem i nie o tym jest ten temat.
A tekst z USB to akurat odniesienie do słynnych memów , do tej pory myślałem że każdy już to widział ale widocznie byłem w błędzie.
dprojects wrote: Mon Jun 06, 2022 1:14 pm Nikt nie będzie pisał parsera wyrażeń regularnych w makro. To że FreeCAD "zastępuje" obecną wartość wyrażeniem regularnym jest błędem po stronie FreeCADa. Gdyby FreeCAD uwzględniał obecną wartość to Magic Panele by działały również dla mebli sparametryzowanych. Żeby ten problem rozwiązać w makro to by trzeba było napisać parser od zera do FreeCADa za każdym razem w makro. Analizować daną komórkę, odnośnik do arkusza, a później w arkuszu wszystkie kolejne odnośniki i budować wyrażenie regularne i je przerabiać. Bo w spreadsheecie może być kolejny odnośnik do innej komórki i takie wyrażenie regularne może być skomplikowane. To jest głupota jeżeli każdy twórca makro miałby pisać sobie taki parser od zera bo FreeCAD nie może tego zrobić porządnie.
Ale ja ci nie każę niczego pisać, zauważyłem coś napisałem o tym, a co z tą wiedzą zrobisz to twoja sprawa.
dprojects wrote: Mon Jun 06, 2022 1:14 pm Nie przejmowałem się wymiarami bo głównie chciałem przetestować Magic Panele, czy da się zrobić taką skomplikowaną konstrukcję tylko klikając przyciski. Trzeba było w pewnych momentach trochę pokombinować żeby zaznaczyć dobry face ale się dało. Dodatkowo w takim kwietniku nie ma wiele wymiarów do sparametryzowania, jedynie szerokość doniczki i grubość profilu. Pozostałe wymiary, nawet wysokość całej konstrukcji jest zdeterminowana prze konstrukcję. Bo każda doniczka zaczyna następną. Jedynie wysokośc pierszej od podłogi można ustawić ale na oko to pewnie jakieś pół doniczki wychodzi. Więc to też jest z góry narzucone przez konstrukcje.
Tylko wyobraź sobie że żeby taki element wykonać to materiał trzeba dociąć, a w tym celu znajomość wymiarów jest istotna.
Nie wysokość każdej konstrukcji nie jest zdeterminowana przez inne elementy bo moglem uznać że podstawa ma być dwa razy wyższa od doniczki.
Zresztą deski na doniczki też musiałem docinać więc też musiałem znać ich wymiany.
Tak w tym przypadku poszczególne wymiary to tak jak pisałem wielokrotności 20cm ale wynika to z tego że miałem takie założenie w celu uproszczenia obliczeń.

dprojects wrote: Mon Jun 06, 2022 1:14 pm Odnośnie cięcia pod kątem 45 stopni to jest to jedynie wartość estetyczna dla oka. Przy realizowaniu projektu z FreeCAD -> real-life, wystarczy znać wymiary i na to FreeCAD pozwala, osoba która zna się na budowie mebli, spawaniu, czy łączeniu elementów takiej konstrukcji dobrze wie jak to zrobić, a samo przycięcie nie powduje zmiany potrzebnego wymiaru. Model we FreeCAD może być robiony na zakłądkę i wtedy wszystkie wymiary będą prawidłowe do procesu realizacji takiego projektu.
Po pierwsze w przypadku elementów spawanych nie ma to znaczenia, elementy są łączone, a łączeń nie widać.

Po drugie przy deskach fakt lepiej wyglądało by cięcie 45 stopni ale nie mam piły która umożliwia zmianę kąt. Mogę ciąć praktycznie tylko pod kątem prostym. Mówiąc dokładniej mam starą krajzegę w której piła jest zamocowana na stałe. Stali również nie mam specjalnie czym ciąć pod kontem, a szlifierka kontowa nie jest zbyt precyzyjna.
Więc dostosowuję projekty do możliwości swoich i swojego sprzętu.

Po trzecie naprawdę uważasz osoba spawająca pierwszy raz w życiu i robiąca swój pierwszy mebel zna się na tym ?

Nie jestem profesjonalistą, nie mam firmy, nie mam działu projektowego.
Wszystko projektuję sam i wykonuję sam. Nie mam kto wie jakiego sprzętu więc wykorzystuję to co mam tak jak potrafię.

------------------------------

Wydawało mi się że moje oczekiwania są dosyć normalne i możliwe do zrealizowania programem o takich możliwościach,
w sumie oczekuję dwóch rzeczy
Chcę zobaczyć model 3D żeby wiedzieć jak to będzie wyglądało
Chcę znać wymiary poszczególnych elementów.

Przy pierwszych poradnikach natknąłem się paramilitaryzacje i uznałem że to będzie fajne bo jak się korzę że przykładowo całość jest za szeroka to będę mógł łatwo zmienić wymiar, a program sam wszystko wyliczy.

Szczerze to widziałem to trochę jak składanie klocków tylko że te klocki mogę dowolnie modyfikować.
A tu się okazuje że najpierw muszę zaprojektować każdy klocek, muszę znać jego wymiary więc chyba muszę je najpierw policzyć na kartce.
No o nie ma dla mnie sensu bo skoro już policzę te wymiary to po co mi ten program ? Dlatego cały czas szukam jakiegoś rozwiązania który ułatwiłby mi pracę, a nie było sztuką dla sztuki.
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by matyk »

Karotek wrote: Mon Jun 06, 2022 8:39 pm ------------------------------
Wydawało mi się że moje oczekiwania są dosyć normalne i możliwe do zrealizowania programem o takich możliwościach,
w sumie oczekuję dwóch rzeczy
Chcę zobaczyć model 3D żeby wiedzieć jak to będzie wyglądało
Chcę znać wymiary poszczególnych elementów.
Część wymiarów musisz założyć, bo skąd komputer ma wiedzieć jaka ma być szerokość, wysokość i głębokość kwietnika?
To co założysz, możesz wpisać do arkusza kalkulacyjnego (spreadsheets) jako parametry.
W tym samym arkuszu wyliczasz wymiary wynikowe (np. długość poprzeczki po odjęciu grubości kształtowników).
Teraz możesz stworzyć model 3d, korzystając z wyliczonych wymiarów.
Ma to te zaletę, że gdy zmienisz w arkuszu, założone parametry, zmieni się odpowiednio model 3d.

Możesz także w arkuszu zsumować długości kształtowników, by obserwować ile ich trzeba zamówić dla aktualnego wariantu.
Warto przy tym dodać naddatek na cięcie, luzy i ewentualne straty.
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

To jest dla mnie całkowicie zrozumiałe
Spójrz przykładowo na ten projekt
screen.jpg
screen.jpg (69.83 KiB) Viewed 1958 times
część wymiarów podaję , przykładowo górny element
część obliczam, przykładowo podstawa to 50% całkowitej szerokości
a część wyznacza się sama przez freecada, przykładowo te elementy skośne.

Ten etap jest dla mnie jasny.
Na upartego mogę tutaj pobrać wymiary klikając na wiązanie odległości.

Tylko takiego modelu ja już nie potrafię przekształcić na 3D. Owszem udało mi się to na około przy pomocy dodo ale wtedy każda edycja równa się usuwaniu całego projektu zrobionego przez dodo.
Żeby zrobić to samo w Assembly 4 musiałbym jakimś sposobem pobrać każdą krawędź ze sketcha, przerobić na osobny part/body i dopiero połączyć w asembly. A każda zmiana to znowu wracanie do etapu budowania wszystkiego od zera.

Wiem że do cześć osób nie przemawiał mój argument o zmianie wymiaru profilu więc podam inny przykład,
załóżmy że w tym projekcie stolika chciałbym zmienić kąt ścian bocznych z 30 stopni na 45. Wtedy automatycznie większa część projektu ulegnie zmianie.
To już nie jest kosmetyczna zmiana i modyfikacja wymiarów o kilka milimetrów, to zmienia większość elementów na projekcie i to drastycznie.

W załączniku przesyłam projekt wykonany w dodo.
Owszem teoretycznie spełnia on moje założenia bo wspierając się kartką, długopisem i pobierając wymiary ze sketcha jestem w stanie zwymiarować projekt.
Mogę też zobaczyć projekt w 3D.
Ale nie jestem w stanie go edytować.
Attachments
stolik_dodo2.FCStd
(162.86 KiB) Downloaded 86 times
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

Karotek wrote: Mon Jun 06, 2022 8:39 pm Nie przychodzę na to forum żeby dyskutować o moich projektach na githubie.
nie chodzi żeby dyskutować, ale warto mieć jakieś swoje projekty, a nie tylko forki ;-) a w jakim celu? bo dość mocno skaczesz po wymaganiach... jakbyś robił jakieś research dla firmy, czy opłaca się przejść z płatnego oprogramowania na FreeCADa.

Karotek wrote: Mon Jun 06, 2022 8:39 pm Nie, nie każdy musi znać każdy język tym bardziej że phyton dosyć mocno odbiega od wszystkiego innego.
Python jak dla mnie jest dość mocno zbliżony do Java, JSP czy pochodnych. Też masz składnie przez kropki, nie trzeba zarządzać pamięcią. Trzeba dobrze ustawić edytor, żeby przestrzegał tabulacji i na tym wszystko. Też nie znałem pythona jak przychodziłem do FreeCADa. Od tego jest API do danego języka programowania. Język to tylko sposób wyrażania myśli. Ważne jest jak podchodzisz do problemu, a nie techniczny syntax implementacji rozwiązania.

Karotek wrote: Mon Jun 06, 2022 8:39 pm Po trzecie naprawdę uważasz osoba spawająca pierwszy raz w życiu i robiąca swój pierwszy mebel zna się na tym ?
spawy nie wyglądają jakby były robione przez amatora, malarnia proszkowa? mówisz że nie stać cię na ukośnicę z Lidla? ;-)

Karotek wrote: Mon Jun 06, 2022 8:39 pm Tylko wyobraź sobie że żeby taki element wykonać to materiał trzeba dociąć, a w tym celu znajomość wymiarów jest istotna.
w sumie oczekuję dwóch rzeczy
Chcę zobaczyć model 3D żeby wiedzieć jak to będzie wyglądało
Chcę znać wymiary poszczególnych elementów.
To ja bym ci polecał iść w proste rozwiązania, przynajmniej na początek swojej przygody z FreeCAD. Żaden program nie da ci czarodziejskiego przycisku, który odgadnie co masz na myśli. Dodatkowo FreeCAD to nie program kompletny jako całość, ale głównie to moduły robione przez entuzjastów. Sam program "golec" nie jest chyba przeznaczony do konkretnego celu.

Jak chcesz robić meble we FreeCAD to musisz wypracować swój własny styl. Przede wszystkim musisz wiedzieć jak wygląda twój sposób produkcji mebli, jakich elementów potrzebujesz na poszczególnych etapach.

Ja osobiście zamawiam przycięte płyty w Castoramie jak robie jakiś mebel. Nie docinam ich sam, chyba że jakieś drobne pierdoły. Obklejam brzegi samodzielnie żelaskiem turystycznym. Dla mnie połączenia na modelu 3D nie mają znaczenia, bo dla mnie jest to oczywiste na etapie skręcania płyt do kupy. Zatem w moim przypadku robie model 3D ze zwykłych elementów typu Cube (bo one są najprostrze do obróbki we FreeCAD i pobierania wymiarów). Generuje sobie raport i tyle w temacie.

Musisz też opracować swój system, a nie próbować robić wszystko i zajmować się wszystkim. Chcieć zmianiać wszystko. Żeby planować to nie trzeba mieć działu planowania.

Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by kwahoo »

Karotek wrote: Tue Jun 07, 2022 3:20 pm Żeby zrobić to samo w Assembly 4 musiałbym jakimś sposobem pobrać każdą krawędź ze sketcha, przerobić na osobny part/body i dopiero połączyć w asembly. A każda zmiana to znowu wracanie do etapu budowania wszystkiego od zera.
Nie ma mowy o budowaniu wszystkiego od zera. W żadnym wypadku. Nie trzeba też budować od szczegółu do ogółu (od części do złożenia), można w drugą stronę.

Możesz zrobić np. tak:

1. Wykorzystać szkic, który masz jako tzw. master sketch, za którym będą podążały położenia i wymiary wszystkich części
2. Tam gdzie ma się zaczynać kształtownik, wstawiasz lokalny układ współrzędnych za pomocą dołączenia w trybie "wyrównanie O-Z-X(lub podobne)", jako referencje do układu współrzędnych wybierasz: wierzchołek, pierwszą krawędź do niego przylegającą, drugą krawędź do niego przylegającą.
3. Na ten układ wstawiasz nowy kształtownik (Part/Body), tak jak to zwykle robisz w A4. Może być całkowicie puste, albo jakiś wstępnie zbudowany element.
4. Na jednym końcu krawędzi szkicu, gdzie ma być kształtownik, masz układ współrzędnych, więc masz już umiejscowienie podążające za szkicem. Potrzebujesz jeszcze by długość kształtownika też za nim podążała.
5. Na drugim końcu krawędzi głównego szkicu wstawiasz płaszczyznę, do której ma się dociągać kształtownik. Robisz dołączenie w trybie "normalna do krawędzi" zaznaczać wierzchołek i krawędź.
6. Wracasz do samego wyciągnięcia w Body/Part (lub dopiero je tworzysz, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.) i ustawiasz, żeby się dociągnęło do zdefiniowanej płaszczyzny. Przy okazji zobaczysz w drzewku takiego gościa informującego, że kopiujesz referencje z innego poziomu złożenia.
7. Jest jeszcze kwestia ładnego przycinania końców, ale to można zrobić szkicując przycięcia na boku kształtownika (i wycinając je kieszenią), wykorzystując w szkicowniki import zewnętrznych referencji z szkicu głównego.

W tym momencie całość powinna podążać już głównym szkicem i dopiero duże zmiany (jak usunięcie krawędzi) w szkicu głównym mogą wymagać interwencji użytkownika. Ale to też będzie co najwyżej redefinicja referencji a nie "rysowanie od zera".

IMO warte przeczytania/obejrzenia:
https://wiki.freecadweb.org/PartDesign_ShapeBinder/pl
https://wiki.freecadweb.org/Sketcher_CarbonCopy/pl
https://wiki.freecadweb.org/Sketcher_External/pl

Top Down Assembly Design Using Assembly4
[LinkStage3] FreeCAD in context modelling using assemblies
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

kwahoo wrote: Tue Jun 07, 2022 6:51 pm kształtownik
Tylko pytanie czy jest mu (choć ja bym wolał jej LOL) potrzebny kształtownik? Czy nie wystarczy model zbudowany z Cube? na to pytanie powinien sobie najpierw odpowiedzieć jak daleko szczegółowy ma być ten model 3D. Bo wiesz przy wkrętach też można narzekać że skok gwintu nie jest realny, albo że nie ma nagwintowanej nakrętki w środku, albo że nie można drzwi otwierać i że zawias się nie rusza podczas otwierania.

EDIT:

Utonie w robieniu detali które nie mają znaczenia przy realizacji projektu w realu.
Nie mogę zrobić szafy, bo FreeCAD nie ma przy wkrętach bita PZ2 ;-) ja p... co mam teraz zrobić, bo ja nie wiem ;-) tak można w nieskończoność wymyślać ;-)

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
Post Reply