Projektowanie prostych mebli

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

Witam,
jakiś czas temu wykonując remont uznałem że cena mebli to jakaś chora abstrakcja, więc postanowiłem że zrobię je sam.
Rozrysowałem wszystko na kartce, policzyłem wymiary, wszystko zostało pocięte, pospawane, pomalowane i voilà kwietnik gotowy.
Kończąc już ten off topic finalnie wyszło jakieś 80% taniej i jak później oglądałem gotowce w sklepie to o niebo lepiej pomimo że pierwszy raz w życiu spawałem.

Ale do rzeczy, myślę o kolejnych meblach więc postanowiłem że dosyć z projektami na kartce, pora na coś bardziej pro.
Zapoznałem się poradnikami dla początkujących i ... niestety mam problem. To nie wygląda tak jak myślałem.
Zakładam że moje oczekiwania po prostu były niewłaściwe i muszę zmienić podejście ale z drugiej strony może próbuję użyć niewłaściwych narzędzi i dlatego to tak wygląda.

Dlatego pomyślałem że może ktoś bardziej doświadczony podpowie mi jak powinno się do tego podejść.

Mój problem jest taki że wszystkie tutoriale skupiają się no robieniu różnych fikuśnych przedmiotów takich jak zębatki, śruby czy inne wygibańce.
Natomiast ja pracuje na prostych ceownikach w 99% przycinanych pod kontem prostym oraz zwykłych prostokątnych deskach.

Ja taki proces projektowania widziałem następująco,
po pierwsze definiuje element jakim jest ceownik 20x20mm i zmiennej długości.
Następnie w widoku projektowania 3d dodaję sobie takie dwa ceowniki, określam ich długości oraz zależności czyli przykładowo że mają się stykać określonymi ściankami.

Wydaje mi się to proste i logiczne ale nigdy wcześniej nie pracowałem z taki programami więc pewnie tylko tak mi się wydaje.

Obecnie starałem się przerysować mój kwietnik który robiłem jako mój pierwszy mebel i to jest masakra. Muszę narysować jeden ceownik, "wyciągnąć go", kliknąć na ściankę, dodać sketch, wyciągną, i znowu kliknąć na ściankę dodać sketch, .....
To jest jakaś masakra...


W załączniku zdjęcie kwietnika który próbuje narysować.
Widziałem poradniki że wystarczy zrobić jedne ceownik i zdublować do po siatce(jak nogi w stole) ale u mnie każda może nieć inny wymiar. Przykładowo ta najniższa doniczka ma jedną nogę 20cm, jedną 40cm i dwie 60cm. Więc nie mogę zrobić prostych klonów.
Attachments
kw.jpg
kw.jpg (131.22 KiB) Viewed 3321 times
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3018
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by NewJoker »

Na początek poprzeglądaj forum (głównie to angielskie), jest sporo tematów o projektowaniu mebli. Istnieją specjalne programy do tego, ale oczywiście komercyjne. FreeCAD jest wielofunkcyjnym programem CAD, z naciskiem na inżynierię mechaniczną (wspomniane przez Ciebie koła zębate itp.) oraz architekturę, ale do innych rzeczy też się jak najbardziej nadaje.

Ogólnie sposób pracy w tym i innych środowiskach CAD wygląda tak, że najpierw należy utworzyć części a następnie poskładać je w module do złożeń (FreeCAD nie ma jednego oficjalnego modułu do tego, musisz wybrać jeden z trzech dodatkowych modułów - A2plus powinien być najlepszy dla Ciebie). Oczywiście jeśli części się powtarzają to robimy po prostu ich kopie w złożeniu. Ale, tak jak w innych programach CAD, tu też są biblioteki do standardowych części, takich jak elementy łączące. Mają one również postać pobieralnych modułów. Jeden z nich, o nazwie dodo, służy do szybkiego tworzenia kształtowników. Myślę, że Ci się przyda: https://www.youtube.com/watch?v=oh0OG81R8Kw
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by kaktus »

Cześć Karotku.

Super wykonanie.
Napisałeś, że karkołomne jest robienie wszystkiego na piechotę (oczywiście to moja interpretacja), ale zgadzam się z tym w 100%. :mrgreen:

Niemniej dla osoby początkującej jest to niezła lekcja. Jak już ogarniesz podstawy, to proponuje potem poćwiczyć środowisko pracy Dodo

Pamiętaj, że FreeCAD to potężne narzędzie i jeśli ktoś powie, że czegoś się nie da albo, że FreeCAD się to tego nie nadaje to prawdopodobnie sam jest w błędzie. :lol:

Będę zaglądać na dalsze Twoje postępy we wciąganiu się w modelowanie, bo masz dryg do tego. A kartkę to trzeba wydrukować z FreeCAD. :mrgreen:

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Zobacz co ja narysowałem będąc początkującym zupełnie "na piechotę". Po wykonaniu tego modelu dużo zrozumiałem i pojąłem pewne techniki i "przepływ pracy".
Attachments
wozek_3.png
wozek_3.png (85.74 KiB) Viewed 3257 times
wozek_2.png
wozek_2.png (72.64 KiB) Viewed 3257 times
wozek_1.png
wozek_1.png (62.25 KiB) Viewed 3257 times
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

Ja zdaje sobie sprawę że chcę używać tego programu nie do końca do tego do czego został stworzony ale jest kilka powodów dla których zdecydowałem się na ten program
- jest darmowy - widziałem profesjonalne programy do projektowania mebli po kilka tysięcy, a wydanie kilku tysięcy żeby zaprojektować jeden stolik to średni pomysł
- działa na linuxie, więc nie muszę kombinować żeby go uruchomić
- ma ogromne możliwości. I to trochę się łączy z pierwszym punktem, są tanie czy darmowe programy meblowe ale w nich można szybko trafić na barierę "tego nie da się zrobić". Jeśli w przyszłości uznam że potrzebuję zaprojektować coś innego niż mebel to program nie będzie mnie ograniczał.

Oczywiście wiem że to że coś mi nie wychodzi to nie kwestia problemu z programem tylko kwestia tego że ja nie potrafię się nim posługiwać.
A nie ukrywajmy ilość elementów które trzeba ogarnąć na start jest dosyć przerażająca :lol:

NewJoker wrote: Mon May 30, 2022 1:52 pm A2plus powinien być najlepszy dla Ciebie
Widziałem to, nawet zacząłem coś kombinować ale natrafiłem problem którego nie potrafiłem przeskoczyć.
Otóż tak jak pisałem jeśli pracuję przykładowo na profilach 20x20 i dwa wymiary chciałbym mieć stałe, a długość zmienną. Niestety nie znalazłem opcji zmiany wymiarów już w samym A2plus. To oznacza że jeśli w projekcie używam profili o 5 różnych długościach to muszę robić 5 różnych projektów.
Do tego jak po wykonaniu całości uznam że jest przykładowo za niski to muszę edytować wszystkie projekty profili.

Poczytam jeszcze o nim i mam nadzieje że to moje ograniczenie, a nie modułu ;)

NewJoker wrote: Mon May 30, 2022 1:52 pm Ale, tak jak w innych programach CAD, tu też są biblioteki do standardowych części, takich jak elementy łączące. Mają one również postać pobieralnych modułów. Jeden z nich, o nazwie dodo, służy do szybkiego tworzenia kształtowników.
Oooo i to już wygląda świetnie, myślę że się z nim zaprzyjaźnię
kaktus wrote: Mon May 30, 2022 4:12 pm Pamiętaj, że FreeCAD to potężne narzędzie i jeśli ktoś powie, że czegoś się nie da albo, że FreeCAD się to tego nie nadaje to prawdopodobnie sam jest w błędzie.
Ja się całkowicie zgadzam, tylko że przez to że jest to program o ogromnych możliwościach i zastosowaniach ma przez to stosunkowo wysoki próg wejścia. Jasne część opcji po chwili wydaje się bardzo logiczna ale samo zrozumienie co jest do czego i w którym "trybie" mam teraz pracować wymaga czasu i zmiany sposobu myślenia.
kaktus wrote: Mon May 30, 2022 4:12 pm Zobacz co ja narysowałem będąc początkującym zupełnie "na piechotę". Po wykonaniu tego modelu dużo zrozumiałem i pojąłem pewne techniki i "przepływ pracy".
Tak jak mówiłem, to nie tak że ja uważam że się nie da.
Ba nawet zacząłem coś robić
Zrzut ekranu z 2022-05-30 22-57-59.png
Zrzut ekranu z 2022-05-30 22-57-59.png (8.18 KiB) Viewed 3208 times
Tylko narysowanie tych paru elementów zajęło mi więcej czasu niż narysowanie tego na kartce i ręczne policzenie wszystkich wymiarów. Dlatego uznałem że coś robię źle, to nie może tak być żeby program utrudniał pracę.
kaktus wrote: Mon May 30, 2022 4:12 pm Będę zaglądać na dalsze Twoje postępy we wciąganiu się w modelowanie, bo masz dryg do tego.
Zobaczymy czy będzie się czym chwiać :lol:
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by kwahoo »

Karotek wrote: Sat May 28, 2022 6:37 pm
Następnie w widoku projektowania 3d dodaję sobie takie dwa ceowniki, określam ich długości oraz zależności czyli przykładowo że mają się stykać określonymi ściankami.
Możesz kopiować całe Zawartości (Body) i dociągać jedne do drugich:

phpBB [video]


(twój interfejs pewnie wygląda nieco inaczej, ale przyciski są te same)
Karotek wrote: Sat May 28, 2022 6:37 pm Widziałem poradniki że wystarczy zrobić jedne ceownik i zdublować do po siatce(jak nogi w stole) ale u mnie każda może nieć inny wymiar. Przykładowo ta najniższa doniczka ma jedną nogę 20cm, jedną 40cm i dwie 60cm. Więc nie mogę zrobić prostych klonów.
Możesz nie tylko wyciągać szkice, ale też ściany. Czyli zrób sobie szyk (dublowanie) najniższej nogi, a potem zaznacz górną ścianę tej, którą chcesz mieć wyższą i wydłuż ją wyciągnięciem.
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

Karotek wrote: Mon May 30, 2022 9:06 pm Ja zdaje sobie sprawę że chcę używać tego programu nie do końca do tego do czego został stworzony
Kiedyś był z tym problem, ale od niedawna jest Woodworking workbench, który znacznie to usprawnia.

Karotek wrote: Mon May 30, 2022 9:06 pm ...pracuję przykładowo na profilach 20x20 i dwa wymiary chciałbym mieć stałe, a długość zmienną. Niestety nie znalazłem opcji zmiany wymiarów...
Jest tam coś takiego jak Magic Panels które pozwalają na tworzenie prostych mebli w szybszy sposób. Można tam zmieniać w prosty sposób wymiary elementu bazowego, który później można sobie kopiować. Jak zajdzie potrzeba zrobić coś bardziej skomplikowanego to zawsze możesz taki element Cube zamienić na Pad jednym kliknięciem i przerobić Sketch. Więc to jest ogromny skok przy tworzeniu mebli pod względem tego co było kiedyś.

Karotek wrote: Mon May 30, 2022 9:06 pm ...Tylko narysowanie tych paru elementów zajęło mi więcej czasu niż narysowanie tego na kartce i ręczne policzenie wszystkich wymiarów...
Jest tam też możliwość wydruku wymiarów wszystkich elementów, ale już tego nie nagrałem ;-)

Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by kaktus »

dprojects jesteś autorem Tego środowiska pracy?
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

kaktus wrote: Tue May 31, 2022 2:53 pm dprojects jesteś autorem Tego środowiska pracy?
No tak, jak widać na moim githubie w historii commitów ;-) Zaczęło się od getDimensions czyli takiej prostej listy wymiarów płyt wiórowych do przycięcia w Castoramie, której w żadnym innym programie nie widziałem, i właściwie rok temu ktoś tam napisał żebym dodał obsługę Padów, bo jeszcze rok temu nie było nic praktycznie, i tak później porobiłem kilka innych tooli w tym debugger nazywany przez innych a przezemnie jest to coś na wzór live API, aż w końcu zrobiłem cały Woodworking workbench i on zawiera wszystkie toole które wcześniej zrobiłem jako macra.

Początkowo w Woodworking workbench oprócz 2 makr, były to jedynie komendy z Part i PartDesign które zazwyczaj używałem przy tworzeniu mebli i które wydały mi się przydatne. Później wpadłem na pomysł żeby usprawnić proces pozycjonowania, żeby nie trzeba było zawsze startować z kostki 10x10x10 co było dość upierdliwe jak dla mnie. Poza tym miałem problem z obliczaniem pozycji płyty, zajmowało to sporo czasu i bez kalkulatora było dla mnie niemozliwe, no bo powiedzmy przesunięcie płyty 18 mm jako półka to trzeba było ją odpowiednio przesunąć i odejmować.

A tu z Megic Panelami wystarczy klikać i wszystko się samo oblicza. Można zmniejszać wymiary płyt klikając w przyciski i je dowolnie przesuwać. W przypadku prostych mebli to spokojnie wystarczy. Jak ktoś chce robić jakieś połączenia kołkowe i inne bajery to niestety póki co pozostaje Sketch. Zamiana Cube na Pada jest taką przymiarką do podmianki na bardziej skomplikowane obiekty (np. płyty już z otworami) ale póki co zajmowanie się Padami jest dość skomplikowane i nie wiem czy jest to warte zachodu bo wszystkich możliwych połączeń w drewnie się nie da zrobić taką metodą.

EDIT:

Poza tym są też takie przykłądy mebli parametryczne. Jak ktoś potrzebuje szybko regał to może sobie wczytać, zmienić w Spreadsheecie wymiary i wygenerować nowy raporcik z wymiarami do Castoramy ;-)

https://github.com/dprojects/Woodworkin ... okcase_002

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by kaktus »

Wcześniej powstał też inny projekt:

Konstrukcje Drewniane
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

kwahoo wrote: Mon May 30, 2022 9:16 pm Możesz kopiować całe Zawartości (Body) i dociągać jedne do drugich:
Tak tylko chodziło właśnie o moduły typu A2 gdzie wydaje mi się że po dołączeniu elementu nie dało się go edytować, trzeba było wrócić do edycji części która jest w osobnym pliku, zapisać zmiany i dopiero w głównym projekcie odświeżyć element.


Woodworking workbench to również moduł na który natrafiłem i trochę próbowałem ale znowu jako naczelny maruda trafiłem na kilka elementów które "mnie bolą". A skoro mamy tu autora to pozwolę sobie opisać moje problemy, może coś się przyda do kolejnych wersji :roll:

Po pierwsze te niebiesko czerwone przyciski "copy to". Albo ja jestem jakiś głupi ale to żyje własnym życiem, mam wrażenie że z tym jest trochę jak z USB, za trzecim uda się włożyć w dobrą stronę. Tu mam to samo, muszę każde kliknąć po trzy razy aż znajdę prawidłowe, a jak już trafię to i tak nie rozumiem dlaczego musiałem kliknąć akurat to.

Po drugie nie działa cofanie, jak dodam zły panel to muszę go usuwać. Nie da się cofnąć.

Po trzecie wspomniałeś o spreadsheet, w jednym z pierwszych poradników natrafiłem na infomacie że robiąc w nim aliasy mogę je przypisywać do elementów i później jak potrzebuję zmianę to tyko zmieniam arkusz. Tu jest taki problem że kopiując element nie kopiują się reguł tylko gotowe obliczone wymiary. Czyli teraz jak chcę zmienić wymiar profilu z 20x20 na 15x15 to mam cały projekt do robienia na nowo.

Jak zobaczysz na ten mój kwietnik to można zauważyć że jest on oparty o "kwadraty". To znaczy każda doniczka(drewno) ma wymiar 20x20x20. Ta najniższa skrzynka również ma wymiary 20x20x20, ta o jeden wyższa ma wysokość *2 .... najwyższa ma wysokość *4.
Więc robiąc ten projekt pisałem sobie reguły typu, wysokość to wysokość elementu*4+szerokość profilu, położenie w osi Z to szerokość profilu itd.
Tak zrobiłem to to co pokazałem na screenie wyżej i jak teraz nawet dla testów sprawdziłem i zmieniłem ten wymiar 20(a właściwie 200mm) na 15 to cały model się przeliczył i wszystkie elementy ustawiły się prawidłowo.


Co by mi osobiście bardzo pomogło ? Opcja dublowania/klonowania elementu ale tak żeby byto zachowywane to co wypisałem w wymiarach i położeniu.



Ja wiem że wychodzę na straszą marudę ale to już moje zboczenie zawodowe, jestem programistą i mi płacą za szukanie dziury w całym, a takich nawyków trudno się wyzbyć :lol: Poza tym w programowaniu jest jedna podstawowa zasada(tak a propos punktu 3), jeśli coś musisz zrobić ręcznie to zastanów się co robisz źle 8-)


W każdym razie widzę że czeka mnie dużo czytania i nauki,
dziękuję wszystkim za rady.
Post Reply