Projektowanie prostych mebli

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

kaktus wrote: Tue May 31, 2022 6:20 pm Wcześniej powstał też inny projekt:

Konstrukcje Drewniane
Nieco inne podejście, bazujące na wcześniejszych ustawieniach. Bardziej mnie ciekawi czemu tak wiele ciekawych projektów i dobrych programistów zaprzestało rozwijania projektów? Czyżby to wina sołeczności FreeCAD? ale chyba nie warto rozwijać tego tematu...

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by kwahoo »

Karotek wrote: Tue May 31, 2022 7:41 pm Ja wiem że wychodzę na straszą marudę ale to już moje zboczenie zawodowe, jestem programistą
O, to się dobrze składa, bo...
Karotek wrote: Tue May 31, 2022 7:41 pm Po drugie nie działa cofanie, jak dodam zły panel to muszę go usuwać. Nie da się cofnąć.
możesz pomóc zaimplementować mechanizm Undo/Redo;) Co zwykle nie jest proste, choć tutaj nie powinno być też specjalnie trudne, bo FC ma swój mechanizm transakcji, który można wykorzystać w Pythonie https://forum.freecadweb.org/viewtopic. ... 310#p33310
Żartuję sobie, ale specyfika FreeCAD-a jest taka, że prędzej czy później użytkownik staje się programistą-amatorem.

Karotek wrote: Tue May 31, 2022 7:41 pm
kwahoo wrote: Mon May 30, 2022 9:16 pm Możesz kopiować całe Zawartości (Body) i dociągać jedne do drugich:
Tak tylko chodziło właśnie o moduły typu A2 gdzie wydaje mi się że po dołączeniu elementu nie dało się go edytować, trzeba było wrócić do edycji części która jest w osobnym pliku, zapisać zmiany i dopiero w głównym projekcie odświeżyć element.
Uważam A2 za mocno przestarzały i niewydajny moduł, który jednak przez dłuższy czas był konieczną protezą. Teraz powinieneś skierować się w stronę A3 lub A4, zależnie od tego co robisz i jak wolisz pracować. Oba na bieżąco odświeżają zmiany w modelach, pozwalają na modelu będąć jednocześnie w złożeniu itd. Główna różnica jest taka, że A3 używa solwera do rozwiązywania wiązań między częściami, a A4 wiąże tylko lokalne układy współrzędnych.

Jeśli nie potrzebujesz kinematyki, to A4 może być lepszy jako bardziej niezawodny i chyba mający niższy próg wejścia.

Edit:
Karotek wrote: Tue May 31, 2022 7:41 pm Poza tym w programowaniu jest jedna podstawowa zasada(tak a propos punktu 3), jeśli coś musisz zrobić ręcznie to zastanów się co robisz źle 8-)

W każdym razie widzę że czeka mnie dużo czytania i nauki,
W FreeCAD-zie wszystko da się zautomatyzować, tylko nie dla każdego projektu jest to opłacalne.
W najbardziej ekstremalnym przypadku napisałbyś sobie klasę "Kwietnik" a potem tworzył nowe parametryczne kwietniki jako obiekty tej klasy z kilkoma atrybutami. Zerknij tutaj https://wiki.freecad.org/Scripted_objects/pl
dprojects wrote: Tue May 31, 2022 7:48 pm Bardziej mnie ciekawi czemu tak wiele ciekawych projektów i dobrych programistów zaprzestało rozwijania projektów? Czyżby to wina sołeczności FreeCAD? ale chyba nie warto rozwijać tego tematu...
To nie wina społeczności, tylko czasu i ogromu możliwości dostępnych dla każdego. Po prostu ludzie znajdują nowe rzeczy, które ich interesują i przerzucają tam siły, gdzieś obok jest codzienność i konieczność zarabiania na życie a czas nie jest z gumy. Zobacz jak po projektach skakał taki Fabrice Bellard.
jakub-swierk
Posts: 9
Joined: Sun Feb 14, 2021 5:26 pm
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by jakub-swierk »

Wrzucam filmik. Odpaliłem na szybko nagrywanie i jest pełne moich potknięć ale może pomoże.

W nim mniej więcej pokazuje:
- Arkusz do zdefiniowania zmiennych bazowych
- Szkicownik co by policzyć długoście profili które wychodzą z zależności i zmiennych bazowych
- Kopiowanie za pomocą kalki szkiców profili i używanie wynikłych ze szkicu wartości do stworzenia części.
- Używanie operacji logicznych
- Moduł złożeń

phpBB [video]


Chętnie usłyszę też uwagi od bardziej ogarniętych :)


O i jeszcze jedno, taki stojak faktycznie chyba szybciej i łatwiej zrobić na kartce.
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

Jakub, film generalnie spoko tylko szkoda że bez żadnego komentarza.
W pewnym momentach używasz skrótów klawiszowych ale nie wiadomo jakich więc nie wiadomo co się dzieje.
Ponadto wykonujesz "coś" ale nie wiadomo co i po co właściwie robisz.

Jeśli nic chcesz nagrywać audio to może chociaż napisy wyjaśniające co się właśnie dzieje na ekranie ?
jakub-swierk
Posts: 9
Joined: Sun Feb 14, 2021 5:26 pm
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by jakub-swierk »

Karotek wrote: Sat Jun 04, 2022 2:25 pm Jakub, film generalnie spoko tylko szkoda że bez żadnego komentarza.
W pewnym momentach używasz skrótów klawiszowych ale nie wiadomo jakich więc nie wiadomo co się dzieje.
Ponadto wykonujesz "coś" ale nie wiadomo co i po co właściwie robisz.

Jeśli nic chcesz nagrywać audio to może chociaż napisy wyjaśniające co się właśnie dzieje na ekranie ?
Jak najbardziej zdaje sobie sprawę z tego co napisałeś. Ale problem jest taki że nie jest to film instruktażowy jak wykonać konkretny element.


Starałem się używać najbardziej podstawowych funkcjonalności (z wyjątkiem modułu Assembly 4), w razie problemów mogę polecić wiki np. https://wiki.freecadweb.org/Sketcher_Workbench/pl


Mógłbyś mi wskazać w których momentach miałeś problem z skrótami?


"Coś" było tylko przykładem, potraktuj to jako np. bazę do kwietnika. ;)


Film nawiązuje tylko do tego o czym pisałeś:
Karotek wrote:ale z drugiej strony może próbuję użyć niewłaściwych narzędzi i dlatego to tak wygląda.
Dlatego w nagraniu używam wszystkich środowiska które mogą się przydać, do rzeczonego kwietnika.
Karotek wrote:Natomiast ja pracuje na prostych ceownikach w 99% przycinanych pod kontem prostym oraz zwykłych prostokątnych deskach.
Dlatego w nagraniu używam profili i docinam jednego pod kątem 45 stopni.
Karotek wrote:Następnie w widoku projektowania 3d dodaję sobie takie dwa ceowniki, określam ich długości oraz zależności czyli przykładowo że mają się stykać określonymi ściankami.
Dokładnie to zrobiłem, narysowałem najpierw szkic którego później używam, by miały odpowiednie rozmiary. Z tego co wiem w podstawowym FreeCAD nie ma konceptu który pozwoliłby na parametryczne elementy dopasowujące się do constriantów z modułu złożenia.
Karotek wrote:Obecnie starałem się przerysować mój kwietnik który robiłem jako mój pierwszy mebel i to jest masakra. Muszę narysować jeden ceownik, "wyciągnąć go", kliknąć na ściankę, dodać sketch, wyciągną, i znowu kliknąć na ściankę dodać sketch, .....
Dlatego pokazuje że kopiuje elementy oraz używam modułu złożenia gdzie części oraz model to dwa inne koncepty.

PS. Mam nadzieje że nie odbierzesz tego jak atak, spróbuj popatrzeć co tam się działo poprzekładać na swój kwietnik wspomagając się wiki i tutorialami pod konkretne środowiska. A w razie czego pytaj mnie na priv lub tutaj.

Pozwolę sobie na mały offtop. Jako że karotek jest w tym samym cechu co ja. :D
Karotek wrote:jeśli coś musisz zrobić ręcznie to zastanów się co robisz źle 8-)
https://xkcd.com/1205/
https://xkcd.com/1319/
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

jakub-swierk wrote: Sat Jun 04, 2022 9:55 pm Jak najbardziej zdaje sobie sprawę z tego co napisałeś. Ale problem jest taki że nie jest to film instruktażowy jak wykonać konkretny element.
Mógłbyś mi wskazać w których momentach miałeś problem z skrótami?
Rozumiem, więc moje uwagi traktuj raczej tak uwagi dla przyszłego słynnego youtubera tworzącego tutoriale z freeCAD 8-)

Nawet zobacz pięć pierwszych minut, część zależności tworzysz klikać na górnym pasku więc wiadomo jaka opcja została użyta, ale przy części operacji zaznaczasz punty/linie i nagle dzieje się "coś". Jeśli masz jakieś doświadczenie to pewnie wiesz co zostało użyte ale ja kilka razy musiałem cofać film żeby zobaczyć co się wydawco.
jakub-swierk wrote: Sat Jun 04, 2022 9:55 pm PS. Mam nadzieje że nie odbierzesz tego jak atak, spróbuj popatrzeć co tam się działo poprzekładać na swój kwietnik wspomagając się wiki i tutorialami pod konkretne środowiska. A w razie czego pytaj mnie na priv lub tutaj.
Również mam taką nadzieję ;)
Na razie szukam rozwiązana które spełniałby moje oczekiwania.


Próbowałem trochę z wspomnianym wcześniej dodo i... jednak się nie polubimy.
2.jpg
2.jpg (32.63 KiB) Viewed 2345 times
1.jpg
1.jpg (69.77 KiB) Viewed 2345 times
Po pierwsze jak widać sktech ma linie wewnętrzne więc nie da się go wyciągnąć
3.jpg
3.jpg (62.68 KiB) Viewed 2345 times
A to z kolei powoduje że dodo nie będzie w stanie zbudować tego automatycznie i część elementów trzeba dodawać ręcznie.

Jak wcześniej zostało powiedzenie freeCAD jest programem inżynieryjnym natomiast z dodo mam taki problem że w nim robi się wszystko trochę na oko.
Mam wrażenie że w dodo robi się tak żeby było równo, a nie prosto. Bardziej jak w programie graficznym pokroju blendera, niż programie typu CAD.

I o ile zrobienie pierwszego "szkicu" może być w nim bardzo szybkie to późniejsze nanoszenie bardziej złożonych poprawek jest bardzo upierdliwe.


A tak przy okazji mam trochę głupie pytanie, jak pobrać wymiary elementów projektu ? :roll:
Niby mam stworzony projekt ale dalej nie wiem na jakie wymiary miałbym pociąć "materiał" żeby przenieść ten projekt z projektu do świata realnego.
Wiem że woodworking ma taką opcję ale to działa tylko z panelami które sam tworzył.

jakub-swierk wrote: Sat Jun 04, 2022 9:55 pm Pozwolę sobie na mały offtop. Jako że karotek jest w tym samym cechu co ja. :D

Karotek pisze:
jeśli coś musisz zrobić ręcznie to zastanów się co robisz źle 8-)

https://xkcd.com/1205/
https://xkcd.com/1319/
tylko widzisz już klika razy przejechałem się na stwierdzeniu "przecież to zajmuje tylko 5 sekund" i w środowisku testowym faktycznie tak było, a później klient dostarcza materiały produkcje i okazuje się że siedzisz nad tym 3 dni.
Dlatego w tym przypadku zakładam że wolę poświęcić dużo czasu na przygotowania środowiska pracy żeby później móc czerpać z tego benefity.
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by matyk »

Zalety programu CAD pojawiają się wtedy, gdy trzeba robić poprawki wymiarowe w modelu.
Może ołówkiem rysuje się szybciej, ale gorzej jest z nanoszeniem zmian w takim projekcie.
Nowy wariant trzeba rysować ołówkiem od nowa, a w modelu CAD zmieniamy tylko parametry.

Dołączam przykład modelu, składającego się z czterech ceowników.
Prostej zmiany parametrów możemy dokonać w szkicu: Sketch001.
Są w nim umieszczone odległości między ceownikami i ich długości.
Wymiarom zawartym w Sketch001 zostały nadane nazwy, które następnie wykorzystano w modelowaniu poszczególnych ceowników.
kwietnik.FCStd
(34.4 KiB) Downloaded 90 times
Jak komuś wygodniej, to może użyć arkusza kalkulacyjnego do wprowadzania zmian parametrów.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by kwahoo »

Karotek wrote: Sun Jun 05, 2022 11:28 am A tak przy okazji mam trochę głupie pytanie, jak pobrać wymiary elementów projektu ? :roll:
Niby mam stworzony projekt ale dalej nie wiem na jakie wymiary miałbym pociąć "materiał" żeby przenieść ten projekt z projektu do świata realnego.
Jest kilka możliwości:
1. Najbardziej inżynierska: wrzucić rzuty do TechDraw i ponanosić tam wymiary.
2. Złapać wymiary standardową miarką lub miarką A4 w 3D. Ta ostatnia tworzy dodatkowo cechę w drzewie cech, co może być przydatne przy automatyzacji.

Pierwsza opcja jest chyba sensowniejsza, bo od razu masz rysunek, który można wydrukować i zabrać z sobą do warsztatu. Przy okazji A4 ma funkcję makeBom, która potrafi wrzucić listę materiałów na rysunek.
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

Karotek wrote: Tue May 31, 2022 7:41 pm niebiesko czerwone przyciski
to żyje własnym życiem
No właśnie miałem nadzieję że zaczną się rozmnażać i same zaczną tworzyć małe mebelki ;-)
Ale to chyba jeszcze nie ten etap rozwoju bo zostały dodane 13 kwietnia. Ostatnio dodałem magicManagera i teraz można zobaczyć jaki panel się tworzy. Nie potrzeba żadnego undo, ani cofania.


Karotek wrote: Tue May 31, 2022 7:41 pm Tu jest taki problem że kopiując element nie kopiują się reguł tylko gotowe obliczone wymiary.
i tak w ogóle jestem zaskoczony że to działa w ten sposób bo nie było to robione dla mebli parametrycznych. Ale sprawdziłem to i jest to problem który powinno się zgłosić do FreeCADa a nie do mnie. Ale jako wytrawny programista pewnie o tym wiesz, choć osobiście uznałbym cię za kobietę.


Karotek wrote: Tue May 31, 2022 7:41 pm Czyli teraz jak chcę zmienić wymiar profilu z 20x20 na 15x15 to mam cały projekt do robienia na nowo.
Tylko pytanie po co? równie dobrze można zapytać czemu nie zmienić grubości stali, grubości drewna, kąta cięcia, a może rodzaju połączeń? to ja się pytam od czego jest planowanie we firmie? prezes dłubie w nosie razem z klientem a później jak przychodzi co do czego to wszystko zmieniają?


Karotek wrote: Sun Jun 05, 2022 11:28 am Niby mam stworzony projekt ale dalej nie wiem na jakie wymiary miałbym pociąć "materiał" żeby przenieść ten projekt z projektu do świata realnego.
Wiem że woodworking ma taką opcję ale to działa tylko z panelami które sam tworzył.
Nie, ale znowu jako wytrawny programsta powinieneś o tym wiedzieć, zresztą to jest wszystko opisane na stronie.


Karotek wrote: Tue May 31, 2022 7:41 pm Jak zobaczysz na ten mój kwietnik to można zauważyć że jest on oparty o "kwadraty".
To nie jest taki prosty projekt. Konstrukcja jest dość skomplikowana. Ale przy okazji mogłem sobie przetestować Magic Panele i udało mi się zrobić cały kwietnik tylko i wyłącznie klikając przyciski. Ani razu nie zmianiałem wymiarów w oknie obiektu. Dlatego mam spore wątpliwości czy jest sens ten model parametryzować, bo przy pomocy Magic Paneli bez problemu można go modyfikować, oczywiście na pewnym realnym poziomie. Dodałbym go jako kolejny sparametryzowany przykład mebla. Choć osobiście nigdy bym czegoś takiego nie kupił. Jak załadujesz tam ziemi to będzie jeden wielki ciężki kloc który będzie na dodatek rysował parkiet i nie będzie go można ruszyć z miejsca, więc nie wiem czy coś takiego w ogóle warto dodawać do workbencha i to parametryzować. Poza tym na zdjęciu widać że sam go nie spawałeś (aś?) i profile nie są cięte pod kątem 45 stopni.

Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

kwahoo wrote: Sun Jun 05, 2022 7:22 pm
Jest kilka możliwości:
1. Najbardziej inżynierska: wrzucić rzuty do TechDraw i ponanosić tam wymiary.
2. Złapać wymiary standardową miarką lub miarką A4 w 3D. Ta ostatnia tworzy dodatkowo cechę w drzewie cech, co może być przydatne przy automatyzacji.

Pierwsza opcja jest chyba sensowniejsza, bo od razu masz rysunek, który można wydrukować i zabrać z sobą do warsztatu. Przy okazji A4 ma funkcję makeBom, która potrafi wrzucić listę materiałów na rysunek.
Dzięki protestuję

dprojects wrote: Sun Jun 05, 2022 7:57 pm choć osobiście uznałbym cię za kobietę.
:shock:
A to niby dlaczego ? Bo mam oczekiwania ?

dprojects wrote: Sun Jun 05, 2022 7:57 pm i tak w ogóle jestem zaskoczony że to działa w ten sposób bo nie było to robione dla mebli parametrycznych. Ale sprawdziłem to i jest to problem który powinno się zgłosić do FreeCADa a nie do mnie. Ale jako wytrawny programista pewnie o tym wiesz
Rozumiem sarkazm ale uwierz mi nie każdy programuje w phytonie i nie każdy musi to rozumieć. Nie, nigdy nie pisałem dodatków do freeCAD-a więc nie wiem jak to działa.
dprojects wrote: Sun Jun 05, 2022 7:57 pm No właśnie miałem nadzieję że zaczną się rozmnażać i same zaczną tworzyć małe mebelki ;-)
Ale to chyba jeszcze nie ten etap rozwoju bo zostały dodane 13 kwietnia. Ostatnio dodałem magicManagera i teraz można zobaczyć jaki panel się tworzy. Nie potrzeba żadnego undo, ani cofania.
Ja wiem że ty to tworzyłeś i wydaje ci się to logiczne ale wierz mi jak się pierwszy raz tego używa to wcale tak nie jest
przykład
p1.jpg
p1.jpg (66.87 KiB) Viewed 2204 times
dodaję dony panel następnie chcę dodać "ścianę z tyłu" jedyna opcja która zadziała podobnie jest ta którą zaznaczyłem. Ale dodaje ona panel z przodu, więc przesuwam go strzałkami ale wtedy górny panel "wystaje".
Jak to zrobić prawidło ? nie wiem ja nie potrafię.


dprojects wrote: Sun Jun 05, 2022 7:57 pm Tylko pytanie po co? równie dobrze można zapytać czemu nie zmienić grubości stali, grubości drewna, kąta cięcia, a może rodzaju połączeń? to ja się pytam od czego jest planowanie we firmie? prezes dłubie w nosie razem z klientem a później jak przychodzi co do czego to wszystko zmieniają?
Po pierwsze nie pracuję w firmie meblarskiej i nie mam działu planowani.
Chodzi o to że nie mam wyobrażenia jak coś będzie wyglądało więc jak zobaczę to może się okazać że będę musiał to zmienić.
Po drugie jeśli nawet to miało by być dla firmy to fajnie klientowi pokazać wizualizację, a co jeśli klient powie "zmieńcie mi ten wymiar" ? Wtedy powiesz że musi poczekać kilka dni aż wszystko zostanie przerysowane ?

Co do grubości stali, a dokładniej ścianki to to nie ma dla mnie znaczenia na etapie projektowania ponieważ to nie wpływa na wymiary oraz wygląd.
dprojects wrote: Sun Jun 05, 2022 7:57 pm To nie jest taki prosty projekt. Konstrukcja jest dość skomplikowana. Ale przy okazji mogłem sobie przetestować Magic Panele i udało mi się zrobić cały kwietnik tylko i wyłącznie klikając przyciski. Ani razu nie zmianiałem wymiarów w oknie obiektu.
No nie jest to prosta sześcienna szafka ale nie jest to mega skomplikowane.
Patrząc na wymiary które pojawiają pod tym "filmem" też mam ważnie nie przejmowałeś się wymiarami :roll:

Sens parametryzowania jest taki że jeśli będę chciał zmienić wymiary to program sam policzy mi wszystkie wymiary.

dprojects wrote: Sun Jun 05, 2022 7:57 pm Jak załadujesz tam ziemi to będzie jeden wielki ciężki kloc który będzie na dodatek rysował parkiet i nie będzie go można ruszyć z miejsca, więc nie wiem czy coś takiego w ogóle warto dodawać do workbencha i to parametryzować.
Tam się nie ładuje ziemi tylko wstawia doniczki
IMG_20210811_070835.jpg
IMG_20210811_070835.jpg (456.16 KiB) Viewed 2204 times
Nie jest to bardzo ciężkie, nie ważyłem ale bez problemu da się ponieść jedną ręką.
Pamiętaj że te elementy metalowe to profile, czyli są puste w środku więc wbrew pozorom są dosyć lekkie.
dprojects wrote: Sun Jun 05, 2022 7:57 pm Poza tym na zdjęciu widać że sam go nie spawałeś (aś?) i profile nie są cięte pod kątem 45 stopni.


A po czym to widać ?
To jest pierwsza rzecz jaką w życiu spawałem, no prawie spawarkę kupiłem kilka dni wcześniej więc wcześniej było kilka próbek.
Zgadza się tam nie ma cięć 45 stopni. Wynika to z tego że tak było łatwiej ciąć, wszystkie spawy do czoła dało się tu łatwo zamaskować tak żeby nie było widocznych dziur. Do tego tu spawanie do czoła pozwoliło na zastosowanie plastikowych stopek.

Tu masz przykład innego mojego projektu gdzie cięcia 45 już były konieczne
IMG_20210825_194136.jpg
IMG_20210825_194136.jpg (521.03 KiB) Viewed 2204 times
IMG_20210817_182408.jpg
IMG_20210817_182408.jpg (564.76 KiB) Viewed 2204 times
Post Reply