Projektowanie prostych mebli

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by matyk »

Karotek wrote: Tue Jun 07, 2022 3:20 pm
Wiem że do cześć osób nie przemawiał mój argument o zmianie wymiaru profilu więc podam inny przykład,
załóżmy że w tym projekcie stolika chciałbym zmienić kąt ścian bocznych z 30 stopni na 45. Wtedy automatycznie większa część projektu ulegnie zmianie.
To już nie jest kosmetyczna zmiana i modyfikacja wymiarów o kilka milimetrów, to zmienia większość elementów na projekcie i to drastycznie.
To nie jest problem, jeżeli znasz proste wzory trygonometryczne i twierdzenie Pitagorasa, bo wtedy możesz wyliczyć potrzebne wymiary w arkuszu kalkulacyjnym i użyć ich w modelowaniu.
Ja tak zrobiłem w dołączonym niżej przykładzie (załączniku).
W załączniku przesyłam projekt wykonany w dodo.
Owszem teoretycznie spełnia on moje założenia bo wspierając się kartką, długopisem i pobierając wymiary ze sketcha jestem w stanie zwymiarować projekt.
Mogę też zobaczyć projekt w 3D.
Ale nie jestem w stanie go edytować.
Nie znam dodatku Dodo, więc modelowanie zrobiłem inaczej, po swojemu.
Wykonałem tylko część kwietnika, bo chciałem pokazać, w sposób uproszczony, samą zasadę działania.
W arkuszu kalkulacyjnym są wstawione parametry (komórki żółte), które można zmieniać.
Pozostałe wymiary, czyli długości i pozycje kształtowników są wyliczane z prostych wzorów matematycznych i używane potem w modelowaniu.
O_Dodo.FCStd
(109.56 KiB) Downloaded 90 times
Możesz zmieniać wartości w żółtych polach arkusza i obserwować jak to wpływa na model 3d.
Dodatkowo w arkuszu (na czerwono), pokazana jest suma długości kształtowników zawartych w modelu.

Zamieściłem poniżej zdjęcie, na którym można bezpośrednio porównać dwa przykładowe warianty.
warianty.jpg
warianty.jpg (100.95 KiB) Viewed 2269 times
To model mocno uproszczony, który możesz rozbudować, dodając np. ścięcia technologiczne.
jakub-swierk
Posts: 9
Joined: Sun Feb 14, 2021 5:26 pm
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by jakub-swierk »

To może warto wrócić do filmu który zrobiłem?

- Użyłem tam arkusza, jak zmienimy w nim wymiary to nam się wszystko przebuduje, wymiary pochodne też nam się wygenerują, nie trzeba samemu pisać formuł bo pochodne wychodzą z zależności szkiców.
- Elementy są docięte i przylegają jak do spawania.
- Można wrzucić zdefiniowane części do TechDraw i tam je zwymiarować do cięcia.

Poniżej rysunki, tylko dla przykładu, zmieniłem COLUMN_D z 200mm na 100mm i musiałem poprawić pare wymiarów w TechDraw bo się pogubiły.


Dodam już plik do podglądu.
Attachments
b.FCStd
(82.13 KiB) Downloaded 86 times
draw.png
draw.png (34.77 KiB) Viewed 2220 times
User avatar
dprojects
Posts: 720
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

Image

Przykładowo taki prosty taborecik można zrobić w tak prosty i szybki sposób że nie ma sensu go parametryzować. Na końcu można sobie wygenerować raport elementów do przycięcia, albo które trzeba zamówić. Można sobie obliczyć koszty bo są m2 podane. Jest też podana długość brzegu jak by się chciało obklejać. Wtedy wiadomo ile rolek okleiny kupić.

Parametryzować warto jedynie meble które robi się często. Jest to jakiś element powtarzalny, przykładowo regał, bo z niego można budować szafy i dużo ludzi robi regały. Warto taki regał sparametryzowany mieć pod ręką żeby się ciągle nie zastanawiać jak obliczyć równe odległości między półkami, jak się zmienia ilość półek albo rozmiar całego regału.

Jednak jak masz ciągle nowe projekty to nie warto zajmować się parametryzowaniem. Lepiej poświęcić czas i wysiłek na planowanie. Klient powinien zgłaszać poprawki w pakietach (po kilka a nie po jednej) i na drugi dzień, albo za jakiś czas powinien zobaczyć nowy projekt. Projekt powinien iść do realizacji dopiero jak zostanie ostatecznie zatwierdzony przez klienta. Klient powinien być tego świadomy. Żadna szanująca się firma nie robi poprawek przy kliencie. Klient nie może czekać na korytarzu, albo obok ciebie jak robisz poprawki.

Planowanie to podstawa pracy w firmie, osobiście uważam że ktoś kto nie potrafi planować, nigdy nie powinien zarządzać pracą innych ludzi. Uważam że taki zakaz powinien być nie tylko w kodeksie pracy, ale w kodeksie karnym, i surowo przestrzegany. Dlatego że praca na wariackich papierach, powoduje stres pracowników, demotywację, napięcia i również zniechęcenie klienta. Odbija się też na finalnej jakości produktu i wizerunku firmy.
Karotek wrote: Tue Jun 07, 2022 3:20 pm W załączniku przesyłam projekt wykonany w dodo.
Jeżeli chodzi o ten projekt Dodo, to nigdy go nie używałem, ale ten co to programował to musi być łebski gość. Obecnie te obiekty generowane przez Dodo nie są wpierane przez mój raport. Ale kiedyś wsparcie dla tego projektu powinno się pojawić. Te obiekty które tam są to "rekurencja", ale jest też obiekt Sketch2D coś tam, i musiałby się temu dobrze przyjrzeć jakie wymiary byłyby tam wartościowe.

Jednak nie wiem kiedy to nastąpi bo póki co muszę zająć się problemem z nawigacją ikon. Jak się obraca modelem 3D to wtedy ikony już nie odpowiadają temu co jest na modelu 3D i trzeba zgadywać. Jak robiłem ten kwietnik to ten element był najbardziej upierdliwy i warto ten problem rozwiązać jakoś, a wszystko wskazuje na to że chyba da się coś z tym zrobić. Jeszcze nie wiem jak to będzie rozwiązane ale musi to być jakoś łatwo dla użytkownika, żeby nie denerwowało.

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

@kwahoo, jeszcze nie miałem czasu żeby to na spokojnie przeczytać ale postaram się przeanalizować wieczorem. Dziękuję za odpowiedź.

@jakub-swierk, oglądałem ten film chyba już z 10 razy ale chyba dalej czegoś nie oganiam :oops:


Dobrze to może postaram się jeszcze raz wyjaśnić o co mi chodzi jednocześnie odpowiadając na część odpowiedzi które się pojawiły w tym wątku.

Co chcę uzyskać:
- model 3d - jestem wzrokowcem i jak nie zobaczę to nie potrafię sobie wyrazić czy proporca długości jakichś elementów będzie dla nie dobrze wyglądać.
- wymiary elementów - oczywiście część wymiarów muszę podać ale zakładam że po to korzystam z programu żebym nie musiał liczyć wszystkiego sam. Owszem mogę policzyć wymiary elementu z funkcji trygonometrycznej, to nie problem. Tylko po co mi wtedy ten program jak mogę to samo zrobić przy pomocy kalkulatora czy excela.

Pozostają jeszcze dwie kwestuje
paramilitaryzacja - nie jest to must have ale skoro już się dowiedziałem że coś takiego istnieje to dlaczego miałbym z tego nie korzystać.
precyzje - chyba też już o tym pisałem, tak stosuję uproszczenia. To co w rzeczywistości będzie profilem na projekcie może być sześcianem ponieważ to nie wpływa na wymiary.
Wspomniane na samym początku cięcie 45 stopni, tu bardziej chodziło mi o to że robię proste kształty i tak naprawę na projekcie nie musi ich być. Wystarczy że dwa elementy nachodzą na siebie. Wymiar i tak będzie identyczny.

Przykład kwietnika może faktycznie był nie trafiony bo jest bo jest on trochę nietrafiony więc spróbuję na możliwie prostym przykładzie.

Powiedzmy że chcę narysować prosty stolik o nogach trapezowych
coś w tym stylu https://alpimeble.com.pl/produkt/stol-r ... wa-trapez/
tak na dobrą sprawę to co muszę tu zaprojektować to nogi. Blat jest drugorzędny od biedy może go nie być
Robię sobie założenia:
- wysokość 50cm
- długość podstawy 80cm
- kąt nachylenia ramion 60 stopni

robię sketch
1.jpg
1.jpg (27.32 KiB) Viewed 2157 times
Projekt jest w pełni zamknięty,
program sam policzył pozostałe wymiary.

Teraz jeśli dobrze Was rozumiem to muszę zrobić minimum 3 body, podstawę górną, dolną oraz ramiona. Oba ramiona są identyczne więc jeśli dobrze rozumiem wystarczy mi jedno body które dwa razy wstawię w A4

Dodaję pierwsze body, dodaję w nim sketch
i w tym momencie się wykładam
2.jpg
2.jpg (62.06 KiB) Viewed 2157 times
Jak dobrze rozumiem powinienem skorzystać z tych opcji które zaznaczyłem żeby pobrać "Sketch" do "Sketch001". Ale nie mogę tego zrobić ponieważ Sketch jest poza body "Podstawa". Mogę to zrobić wstawiając Sketch do body, ale jak wtedy mam zrobić pozostałe body ?

I to jest chyba największy problem jaki mam w tej chwili, skoro freecad coś dla mnie policzył to dlaczego nie mogę tego użyć ?


------------------
poniżej odpowiedzi na kilka innych bardziej pobocznych kwestii
dprojects wrote: Tue Jun 07, 2022 6:48 pm jakbyś robił jakieś research dla firmy, czy opłaca się przejść z płatnego oprogramowania na FreeCADa.
Naprawdę uważasz że ktoś kto potrafi się posługiwać jakimkolwiek programem tego typu może mieć tak głupkowate pytania ?
dprojects wrote: Tue Jun 07, 2022 6:48 pm spawy nie wyglądają jakby były robione przez amatora, malarnia proszkowa? mówisz że nie stać cię na ukośnicę z Lidla?
To nie jest malowanie proszkowe, to jest czarny akrylowy podkład samochodowy. Jak się go nie wypoleruje to zostaje matowy. Z perspektywy czasu to nie był najlepszy pomysł i teraz chyba bym do dodatkowo potraktował matowym clearem. Sam akryl przez to że go nie polerowałem jest szorstki i trudno go utrzymać w czystości. Przykładowo przy ścieraniu kurzu zostają na nim kawałki ścierki.

Nie chodzi mi o to że mnie nie stać na ukośnice z lidla, a dokładniej dwie bo do drewna i metalu. Tylko po pierwsze, widziałem te lidlowe i wydają się strasznie tandetne, a po drugie zaczyna mi już brakować miejsca na te wszystkie graty.

dprojects wrote: Tue Jun 07, 2022 6:48 pm Jak chcesz robić meble we FreeCAD to musisz wypracować swój własny styl. Przede wszystkim musisz wiedzieć jak wygląda twój sposób produkcji mebli, jakich elementów potrzebujesz na poszczególnych etapach.

Musisz też opracować swój system, a nie próbować robić wszystko i zajmować się wszystkim. Chcieć zmianiać wszystko. Żeby planować to nie trzeba mieć działu planowania.
Można powiedzieć że o to mi chodzi, tylko jak mam "opracować swój styl" nie próbując wszystkiego ? Skąd mam wiedzieć który styl jest mój jeśli nie sprawdzę jak coś działa ?
Attachments
trapez.FCStd
(7.55 KiB) Downloaded 87 times
User avatar
dprojects
Posts: 720
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

Karotek wrote: Wed Jun 08, 2022 3:20 pm To co w rzeczywistości będzie profilem na projekcie może być sześcianem ponieważ to nie wpływa na wymiary.
cięcie 45 stopni....Wystarczy że dwa elementy nachodzą na siebie. Wymiar i tak będzie identyczny.
No i właśnie takie rzeczy powinieneś najpierw przemyśleć. Bo to jak dokładny chcesz mieć model 3D wpływa na całą resztę. Niektórym przeszkadza że elementy na siebie nachodzą bo podczas poruszania obiektem migota element który jest nałożony. Mi to nie przeszkadza, ale niektórym tak.

Karotek wrote: Wed Jun 08, 2022 3:20 pm Powiedzmy że chcę narysować prosty stolik o nogach trapezowych
coś w tym stylu https://alpimeble.com.pl/produkt/stol-r ... wa-trapez/

robię sketch
Jak dobrze rozumiem powinienem skorzystać z tych opcji które zaznaczyłem żeby pobrać "Sketch" do "Sketch001".
No i właśnie tu chyba jest twój problem. Z prostej rzeczy robisz kosmos jakiś. Poza tym rzucasz się na Sketche i opcje który ja nawet nigdy nie używałem bo nie było takiej potrzeby. Sketch robisz liniami. Myślisz że Sketch to obiekt, element konstrukcyjny. To Pad jest tym elementem a nie Sketch. Sketch to musi być linia zamknięta żeby zrobić z niego Pad. Chcesz robić szafy ze Sketcha - to nie druk 3D że robisz podtawę i drukujesz całą szafę. Szafy robi się z klocków, z Cube, albo z Pad - dla bardziej zaawansowanych.


Karotek wrote: Wed Jun 08, 2022 3:20 pm paramilitaryzacja - nie jest to must have ale skoro już się dowiedziałem że coś takiego istnieje to dlaczego miałbym z tego nie korzystać.
Jest jeszcze kilka innych rozwiązań które lepiej ci się przydadzą:
  • Link i LinkGroup, Clone, Kopiowanie elementów - to jest przykład prostej szuflady sparametryzowanej i żeby uzyskać 3 takie szuflady, to wystarczy zrobić Link do LinkGroup. Jak zmienisz szufladę z LinkGroup to pozostałe się zmienią automatycznie.
  • Można mergować projekty, czyli łączyć projekty, również sparametryzowane, co za tym idzie, taką szafę możesz podzielić na małę projekty i je sparametryzować, później już z takich projektów możesz budować jak z klocków i wszystko będzie parametryczne, jak dodatkowo użyjesz Link i LInkGroup to przesuwanie całych szaf to klikanie tylko myszką. Ta szafa z przykładu to połączony regał, front, i szuflada, i żeby zrobić 3x to wystarczy linkować. Jak zmienisz teksturę albo kolory to wszystko się zmieni. Jak dorzucisz do takiej grupy kolejną szufladę to do pozostałych zostanie dodana automatycznie.

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

dprojects wrote: Wed Jun 08, 2022 5:50 pm No i właśnie takie rzeczy powinieneś najpierw przemyśleć. Bo to jak dokładny chcesz mieć model 3D wpływa na całą resztę. Niektórym przeszkadza że elementy na siebie nachodzą bo podczas poruszania obiektem migota element który jest nałożony. Mi to nie przeszkadza, ale niektórym tak.
Mi to nie przeszkadza, widzę ogólny kształt, a wymiary są prawidłowe. Tyle mi wystarczy.
dprojects wrote: Wed Jun 08, 2022 5:50 pm No i właśnie tu chyba jest twój problem. Z prostej rzeczy robisz kosmos jakiś. Poza tym rzucasz się na Sketche i opcje który ja nawet nigdy nie używałem bo nie było takiej potrzeby. Sketch robisz liniami. Myślisz że Sketch to obiekt, element konstrukcyjny. To Pad jest tym elementem a nie Sketch. Sketch to musi być linia zamknięta żeby zrobić z niego Pad. Chcesz robić szafy ze Sketcha - to nie druk 3D że robisz podtawę i drukujesz całą szafę. Szafy robi się z klocków, z Cube, albo z Pad - dla bardziej zaawansowanych.
Wszystkie poradniki dla początkujących mówią "krok pierwszy zrób sketch".
No dobrze, to jak twoim zdaniem powinno to być zrobione ? Chodzi mi to ten prosty przykład z trapezem.
Tylko nie chodzi mi tu o ustawianie elementów "na oko".
Więc zostaje mi ręczne wpisywanie rozmiarów lub wyznaczanie ich ze wzorów.
O ile w prostej szufladzie czy stole to nie jest problem to przy projekcie takim jak ten stolik który pokazywałem wcześniej(ten robiony w dodo) to jest dla mnie awykonalne. Zrobienie tego sketcha zajęło mi mnóstwo czasu bo się okazywało że coś się nie zgrywa i przykładowo jakieś dodatkowe przełamanie trzeba dodać. Nie wyobrażam sobie robienia czegoś takiego bez narzędzia które będzie mi pilnowało zależności i wymiarów.

Swoją drogą ten stolik to jest projekt do którego obecnie dążę. Znaczy ten "dodo" nie trapezowy.
User avatar
dprojects
Posts: 720
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

Karotek wrote: Wed Jun 08, 2022 6:38 pm Wszystkie poradniki dla początkujących mówią "krok pierwszy zrób sketch".
Ale to nie oznacza żeby robić całą szafę ze Sketcha. Sketch to element PartDesign, a jak sama nazwa wskazuje Part i Design, czyli projektujesz Part, czyli element którego nie ma dostępnego w Part. I na tym koniec.

Karotek wrote: Wed Jun 08, 2022 6:38 pm No dobrze, to jak twoim zdaniem powinno to być zrobione ? Chodzi mi to ten prosty przykład z trapezem.
1. Pierwsza sprawa to musisz się zastanowić czy parametryzować tak prost przykład, czy nie i co chcesz parametryzować.
2. To jaka będzie odpowiedź na 1 pytanie zależy dalszy proces planowania projektu.
3. Zakładając że chcesz to parametryzować. Klikasz kolejno Part->Body->Sketch, wybierasz orientacje pionową.
4. Rysujesz trapez i go parametryzujesz.
5. Robisz ze Sketcha Pad.
6. Teraz nie robisz żadnego Sketcha tylko robisz LinkGroup na całym Part.
7. A później robisz Link na LinkGroup co daje drugą noge sparametryzowaną w postaci trapeza.
8. Klikasz na Link i tam w pozycji przesuwasz gdzie chcesz a jak chesz możesz tam offset ustawić sparametryzowany.
9. Potem dodajesz blat nawet z Cube, bo po co tu robić Sketch? Cube też można parametryzować.

EDIT:

Jak robisz jakieś niestandardowe meble które zawierają Pad to wtedy żeby mieć to na raporcie to trzeba opisać Constraints. W tym przypadku jak chcesz mieć wszystko na jednym raporcie to blat robisz też jako Pad. I wtedy generujesz c - report i masz wszystko co opisałeś przy Sketchu.

Żeby zrobić drugą nogę można używać Clone, CTRL-C i CTR-V, albo MultiTranform, ale moim zdaniem Link i LinkGroup daje większe możliwości.
Chyba że w nogach mają być countersinki to wtedy trzeba zrobić mirror na plane żeby countersinki były po właściwej stronie. Dlatego planowanie jest tu kluczowe.

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
jakub-swierk
Posts: 9
Joined: Sun Feb 14, 2021 5:26 pm
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by jakub-swierk »

Karotek wrote: Wed Jun 08, 2022 3:20 pm @jakub-swierk, oglądałem ten film chyba już z 10 razy ale chyba dalej czegoś nie oganiam :oops:
Konkretnie pisz. Powymieniaj minuta:sekunda gdzie czegoś nie rozumiesz lub koncepty których nie ogarniałeś. :)

No i w przedostatnim poście wrzuciłem projekt, sprawdzałeś?
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

jakub-swierk wrote: Thu Jun 09, 2022 9:24 am Konkretnie pisz. Powymieniaj minuta:sekunda gdzie czegoś nie rozumiesz lub koncepty których nie ogarniałeś. :)

No i w przedostatnim poście wrzuciłem projekt, sprawdzałeś?
to nie tak że nie ogarniam całości tylko bardziej nie ogarniam jak miałbym tego użyć.
Przykładowo, na początku robisz sketch podstawy, czyli ten "kwadrat z krzyżem" tylko ma wrażenie że później tego nie używasz. To znaczy to nie jest połączone z generowanymi później elementami. Czyli przechodząc do tego przykładu z nogami stołu te ramiona musiałbym liczyć ręcznie. Dobrze rozumiem ?
dprojects wrote: Wed Jun 08, 2022 6:53 pm 1. Pierwsza sprawa to musisz się zastanowić czy parametryzować tak prost przykład, czy nie i co chcesz parametryzować.
2. To jaka będzie odpowiedź na 1 pytanie zależy dalszy proces planowania projektu.
3. Zakładając że chcesz to parametryzować. Klikasz kolejno Part->Body->Sketch, wybierasz orientacje pionową.
4. Rysujesz trapez i go parametryzujesz.
5. Robisz ze Sketcha Pad.
6. Teraz nie robisz żadnego Sketcha tylko robisz LinkGroup na całym Part.
7. A później robisz Link na LinkGroup co daje drugą noge sparametryzowaną w postaci trapeza.
8. Klikasz na Link i tam w pozycji przesuwasz gdzie chcesz a jak chesz możesz tam offset ustawić sparametryzowany.
9. Potem dodajesz blat nawet z Cube, bo po co tu robić Sketch? Cube też można parametryzować.
I tu wychodzi pierwsza różnica pomiędzy tym jak działamy, ty robisz w drewnie, a ja w metalu.
Po wykonaniu punktu 5 w rezultacie dostaję deskę, a ja potrzebuję profile które muszę ze sobą zespawać.
Jasne mogę wstawić drugi trapez w środek i wyjdzie mi "kanciasty pęczek z dziurką" i znowu ze sketcha przy pomocy wiązania odległości mogę pobrać wymiar. Ale mam wrażenie że to nie tak powinno wyglądać
1.jpg
1.jpg (28.64 KiB) Viewed 1933 times
Natomiast przy bardziej złożonych kształtach jak wspomniany wcześniej stolik już przy moich umiejętnościach nawet nie potrafię zbudować tego "pączka".
2.jpg
2.jpg (88.7 KiB) Viewed 1933 times
jakub-swierk
Posts: 9
Joined: Sun Feb 14, 2021 5:26 pm
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by jakub-swierk »

Karotek wrote: Fri Jun 10, 2022 7:20 pm
jakub-swierk wrote: Thu Jun 09, 2022 9:24 am Konkretnie pisz. Powymieniaj minuta:sekunda gdzie czegoś nie rozumiesz lub koncepty których nie ogarniałeś. :)

No i w przedostatnim poście wrzuciłem projekt, sprawdzałeś?
to nie tak że nie ogarniam całości tylko bardziej nie ogarniam jak miałbym tego użyć.
Przykładowo, na początku robisz sketch podstawy, czyli ten "kwadrat z krzyżem" tylko ma wrażenie że później tego nie używasz. To znaczy to nie jest połączone z generowanymi później elementami. Czyli przechodząc do tego przykładu z nogami stołu te ramiona musiałbym liczyć ręcznie. Dobrze rozumiem ?
Wykorzystuje. Skup się nad tym skąd jakie wartości się biorą. ;)

Na szkicu od 5:30 do 5:56 definiuje niebieskie pomiary i nazywam je "PODSTAWA_A", "PODSTAWA_B", "PODSTAWA_C". Ich wartości to pomiar a nie constriant. Wartości są zależne od zależności w szkicu.
Następnie wyciągam profile używając wzoru, patrz 10:46 do 11:04 "<<PODSTAWA>>.Contriants.PODSTAWA_A" który odnosi się do tych wartości z szkicu (o nazwie PODSTAWA).

Analogicznie możesz narysować sobie rzut nóg i wykorzystać do zdefiniowania profili...
Post Reply