Projektowanie prostych mebli

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

Karotek wrote: Fri Jun 10, 2022 7:20 pm I tu wychodzi pierwsza różnica pomiędzy tym jak działamy
Pierwsza? ja widzę same różnice ;-) mam nadzieję że jestem całkowitym przeciwieństwem ;-)
Tworzysz problemy których nie ma. Poza tym ten stolik jest bardziej na ramie a nie na profilach. To jest stół rozkładany i pod spodem ma mechanizm rozkładania, którego nie ma na modelu 3D i nie widać na zdjęciach. Dodatkowo musi być też mechanizm usztywniający całą konstrukcję, jakieś większe płaskowniki, bo na zwykłych profilach to by się momentalnie rozjechał.

Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by matyk »

Karotek wrote: Thu Jan 01, 1970 12:00 am tak na dobrą sprawę to co muszę tu zaprojektować to nogi. Blat jest drugorzędny od biedy może go nie być
Robię sobie założenia:
- wysokość 50cm
- długość podstawy 80cm
- kąt nachylenia ramion 60 stopni

robię sketch

1.jpg

Projekt jest w pełni zamknięty,
program sam policzył pozostałe wymiary.

Teraz jeśli dobrze Was rozumiem to muszę zrobić minimum 3 body, podstawę górną, dolną oraz ramiona. Oba ramiona są identyczne więc jeśli dobrze rozumiem wystarczy mi jedno body które dwa razy wstawię w A4
Do wykonania prostego złożenia wystarczy Sketcher i Part Design. Poznawanie A4 zostaw sobie na później, jak nabierzesz wprawy.
Zrób sobie podobną ściągę z oznaczeniami wymiarów w szkicu do parametryzacji.
Trapez.jpg
Trapez.jpg (100.94 KiB) Viewed 1998 times
Łatwo zauważyć, że kształtowniki powinny mieć ukos równy połowie kąta przy danym wierzchołku trapezu.
To można wykorzystać przy wyznaczaniu ścięć.
L1.jpg
L1.jpg (158.6 KiB) Viewed 1998 times
Po zamodelowaniu i przycięciu danego kształtownika, można go obrócić i przesunąć na odpowiednie miejsce.
Najlepiej to zrobić, wykorzystując parametry, bo wtedy model będzie się łatwiej przebudowywał.
trapez_.jpg
trapez_.jpg (23.48 KiB) Viewed 1998 times
Czy można to samo zrobić używając tylko kalkulatora? Jeżeli to kalkulator programowany, to zapewne tak.
Jednak potem obliczone wartości trzeba każdorazowo wpisać do FreeCada, co jest dodatkowym utrudnieniem.
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

Prawdopodobnie to nie jest trapez tylko profil od góry otwarty i wspawany do jakiegoś większego płaskownika. Oba płaskowniki mogą być też połączone jakimiś szynami, żeby cała rama stała sama stabilnie bez blatu, a przy okazji pewnie te szyny łączące są mechanizmem rozsuwającym stół.

Zespawanie zwykłych profili 20x20 w trapez i przykręcenie do blatu nie ma szans pewnie nawet ustać ;-) od razu by się na bok przewróciło wyłamując kawałek blatu razem z wkętami ;-)

Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by matyk »

To zapewne miał być lekki kwietnik z elementami w kształcie trapezu.
Ja też chętnie czerpię inspirację z różnych, czasem odległych tematycznie źródeł.
Karotek wrote: Fri Jun 10, 2022 7:20 pm (...) ja potrzebuję profile które muszę ze sobą zespawać.
Jasne mogę wstawić drugi trapez w środek i wyjdzie mi "kanciasty pęczek z dziurką" i znowu ze sketcha przy pomocy wiązania odległości mogę pobrać wymiar. Ale mam wrażenie że to nie tak powinno wyglądać
Można sobie zrobić animację poklatkową ze zmiany parametrów.
Często jednak wystarczy samo zebranie razem różnych kombinacji parametrów.
Attachments
zmienne_parametry_.jpg
zmienne_parametry_.jpg (852.23 KiB) Viewed 1901 times
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

jakub-swierk wrote: Fri Jun 10, 2022 8:50 pm Wykorzystuje. Skup się nad tym skąd jakie wartości się biorą. ;)

Na szkicu od 5:30 do 5:56 definiuje niebieskie pomiary i nazywam je "PODSTAWA_A", "PODSTAWA_B", "PODSTAWA_C". Ich wartości to pomiar a nie constriant. Wartości są zależne od zależności w szkicu.
Następnie wyciągam profile używając wzoru, patrz 10:46 do 11:04 "<<PODSTAWA>>.Contriants.PODSTAWA_A" który odnosi się do tych wartości z szkicu (o nazwie PODSTAWA).
Faktycznie, moje przeoczenie :oops: Jak zobaczyłem takie odnośniki to wkręciło mi się że to odnosi do arkusza.
Tylko tu pojawia się problem, o którym niżej. To znaczy w tym przykładzie z trapezem nie potrafię dodać wymiaru na ścianę boczną więc nie mogę jej nadać aliasu.
dprojects wrote: Sat Jun 11, 2022 8:13 am Pierwsza? ja widzę same różnice ;-) mam nadzieję że jestem całkowitym przeciwieństwem ;-)
Tworzysz problemy których nie ma. Poza tym ten stolik jest bardziej na ramie a nie na profilach. To jest stół rozkładany i pod spodem ma mechanizm rozkładania, którego nie ma na modelu 3D i nie widać na zdjęciach. Dodatkowo musi być też mechanizm usztywniający całą konstrukcję, jakieś większe płaskowniki, bo na zwykłych profilach to by się momentalnie rozjechał.
Pierwsza nie znaczy jedyna :lol:
To czy się rozjedzie czy nie, czy są jakieś mechanizmy czy inne cuda, z jakiego profilu jest to zrobione jest nie istotne.
Tu chodziło żeby zaprojektować cokolwiek, coś dosyć prostego, ale jednocześnie żeby to nie były 3 proste sześciany. Link do tego sklepu dałem tylko po to żeby pokazać o co mi chodzi żebyśmy dobrze się rozumieli co do zamysłu.
To nie jest projekt który zamierzam zbudować tyko miał on być ćwiczeniem jak projektować.
matyk wrote: Sat Jun 11, 2022 1:01 pm Do wykonania prostego złożenia wystarczy Sketcher i Part Design. Poznawanie A4 zostaw sobie na później, jak nabierzesz wprawy.
Zrób sobie podobną ściągę z oznaczeniami wymiarów w szkicu do parametryzacji.
Pozostawienie narzędzia którego nie rozumiem brzmi sensownie ;)
tylko mam pytanie, skąd się wzięły te "niebieskie wymiary" ? Przykładowo L2(długość ściany bocznej)
Jak ja próbuję dodać wiązanie odległości - jak się domyślam to właśnie powinno być to - to dostaję komunikat "Negative datum values are not valid for the constraint with index 10"
Dobrze rozumiem że to liczysz ręcznie/w arkuszu ?
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

Karotek wrote: Mon Jun 13, 2022 6:33 pm To czy się rozjedzie czy nie, czy są jakieś mechanizmy czy inne cuda, z jakiego profilu jest to zrobione jest nie istotne.
Tu chodziło żeby zaprojektować cokolwiek, coś dosyć prostego, ale jednocześnie żeby to nie były 3 proste sześciany. Link do tego sklepu dałem tylko po to żeby pokazać o co mi chodzi żebyśmy dobrze się rozumieli co do zamysłu.
To nie jest projekt który zamierzam zbudować tyko miał on być ćwiczeniem jak projektować.
To jest istotne. Temat tego wątku to "Projektowanie prostych mebli" tylko cały problem polega na tym że pozornie prosty mebel może stać się bardzo skomplikowany w zaprojektowaniu, jeśli ktoś chce mieć wszystkie detale. Jak ktoś zacznie wymyślać, podkładki filcowe, wkręty, zawiasy, nakrętki, jakieś inne mocowania, mechanizmy otwierania i zamykania, to taki projekt może być skomplikowany. Zdjęcie w sklepie specjalnie jest zrobione od góry żeby nie było widać tej kaszany co jest pod stołem i stół wygląda na prosty i elegancki.

A co więcej jak się źle podejdzie do projektu to się narobisz przy zmianach. Taki kwietnik ma kupę kątowników, wygląda na bardziej skomplikowany od tego stołu, ale na dobrą sprawę wszystkie kątkowniki są takiej samej długości. Co więcej pod kątem prostym. Można by było zaprojektować jeden, a reszta to linki. Wtedy zmieniając jeden zmieniają się wszystkie. I taki skomplikowany kwietnik sprowadzasz praktycznie do zaprojektowania jednego kątownika i jednej kwadratowej deski. Właśnie przy projektowaniu we FreeCADzie podejście jest najważniejsze i planowanie i umiejętność uproszczenia projektu a nie jeszcze większego skomplikowania.

Jak będziesz chciał zrobić cały mebel w Sketchu to staniesz na etapie Sketcha i dalej nie ruszysz. Żeby projektować we FreeCADzie trzeba mieć jakiś zmysł przestrzenny, widzieć pewne elementy podobne. Jak zaczniesz wszystko projektować ręcznie (bez linkowania, elementów podobnych) to przy zmianach będzie trzeba wszystko zmieniać. Nie warto też za wiele parametryzować, tylko to co konieczne, bo to zajmuje więcej czasu niż stworzenie nowego modelu. Jakbyś chciał wszystkie śrubki i elementy dekoracyjne proporcjonalnie obliczyć do wielkości całej szafy to by ci prędzej łeb pękł. Jak masz jakieś zdobienia, frezy to pewne kształty nie da się za bardzo wyrazić względem wielkości całej szafy.

Przykładowo w takiej szufladzie jakbyś chciał sparametryzować głębokość frezu, albo zaokrąglenia na uchwycie, względem wielkości szuflady to byś miał problem.

Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
jakub-swierk
Posts: 9
Joined: Sun Feb 14, 2021 5:26 pm
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by jakub-swierk »

Karotek wrote: Mon Jun 13, 2022 6:33 pm
jakub-swierk wrote: Fri Jun 10, 2022 8:50 pm Wykorzystuje. Skup się nad tym skąd jakie wartości się biorą. ;)

Na szkicu od 5:30 do 5:56 definiuje niebieskie pomiary i nazywam je "PODSTAWA_A", "PODSTAWA_B", "PODSTAWA_C". Ich wartości to pomiar a nie constriant. Wartości są zależne od zależności w szkicu.
Następnie wyciągam profile używając wzoru, patrz 10:46 do 11:04 "<<PODSTAWA>>.Contriants.PODSTAWA_A" który odnosi się do tych wartości z szkicu (o nazwie PODSTAWA).
Faktycznie, moje przeoczenie :oops: Jak zobaczyłem takie odnośniki to wkręciło mi się że to odnosi do arkusza.
Tylko tu pojawia się problem, o którym niżej. To znaczy w tym przykładzie z trapezem nie potrafię dodać wymiaru na ścianę boczną więc nie mogę jej nadać aliasu.
Wiązanie odległości?
Attachments
dc.png
dc.png (19.54 KiB) Viewed 1785 times
Karotek
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2022 5:50 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by Karotek »

dprojects wrote: Mon Jun 13, 2022 6:58 pm To jest istotne. Temat tego wątku to "Projektowanie prostych mebli" tylko cały problem polega na tym że pozornie prosty mebel może stać się bardzo skomplikowany w zaprojektowaniu, jeśli ktoś chce mieć wszystkie detale. Jak ktoś zacznie wymyślać, podkładki filcowe, wkręty, zawiasy, nakrętki, jakieś inne mocowania, mechanizmy otwierania i zamykania, to taki projekt może być skomplikowany. Zdjęcie w sklepie specjalnie jest zrobione od góry żeby nie było widać tej kaszany co jest pod stołem i stół wygląda na prosty i elegancki.
Ale to Ty zaczynasz wymyślać jakieś szczegóły, nie ja. Ja nigdy nie wspominałem o żadnych wkrętach, śrubach czy frezach.
Ale dobrze nich ci będzie, są istotne ale nie na tym etapie nauki. Tym bardziej że starałem się zamysł tego stołu maksymalnie uprościć
jakub-swierk wrote: Mon Jun 13, 2022 8:05 pm Wiązanie odległości?
FreeCAD 0.20 domyślnie uruchamia się po polsku, pewnie dlatego część nazw może się wydawać dziwna.
Chodzi mi o to:
1.jpg
1.jpg (61.61 KiB) Viewed 1776 times
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by matyk »

Karotek wrote: Mon Jun 13, 2022 6:33 pm tylko mam pytanie, skąd się wzięły te "niebieskie wymiary" ? Przykładowo L2(długość ściany bocznej)
Ostatecznie długość ściany bocznej ma nazwę L3, bo wygodniej mi było zamienić nazwy kształtowników, niż je przemieszczać, stąd inna nazwa niż na ściądze. :)
Jak ja próbuję dodać wiązanie odległości - jak się domyślam to właśnie powinno być to - to dostaję komunikat "Negative datum values are not valid for the constraint with index 10"
Dobrze rozumiem że to liczysz ręcznie/w arkuszu ?
Nie liczę go w arkuszu, tylko zaznaczam na szkicu, a on sam się wpisuje na niebiesko, bo jest nadmiarowy.
Trzeba tylko pamiętać, by zaznaczyć dodatkowy wymiar (niebieski) jako odniesienie, bo inaczej nie zostanie zaakceptowany.
wymiar L3  jako odniesienie.jpg
wymiar L3 jako odniesienie.jpg (47.87 KiB) Viewed 1737 times
Można nadać nazwę temu wymiarowi i użyć go dalej (tyle razy ile trzeba) w modelowaniu.
Tu wymiar L3 został użyty do rozstawienia dwu szkiców tnących.
jedno z miejsc użycia wymiaru L3.jpg
jedno z miejsc użycia wymiaru L3.jpg (50.12 KiB) Viewed 1737 times
User avatar
dprojects
Posts: 721
Joined: Mon Mar 06, 2017 6:02 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Projektowanie prostych mebli

Post by dprojects »

Karotek wrote: Mon Jun 13, 2022 8:14 pm FreeCAD 0.20 domyślnie uruchamia się po polsku, pewnie dlatego część nazw może się wydawać dziwna.
Instalowanie programów w innym języku niż angielski to jak odglądanie filmów z polskim dubbingiem ;-) później ma się problem ze znalezieniem dokumentacji, bo najpierw trzeba się domyślić co autor miał na myśli, sprawdzić jak jest to oryginalnie po angielsku i dopiero szukać opisu w internecie...


Karotek wrote: Mon Jun 13, 2022 8:14 pm Ale to Ty zaczynasz wymyślać jakieś szczegóły, nie ja. Ja nigdy nie wspominałem o żadnych wkrętach, śrubach czy frezach.
No ale bardzo ci zależało na parametryzowaniu. A właśnie parametryzowanie bardzo komplikuje projekt. Parametryzowanie we FreeCADzie nie jest automatyczne, wszystkie wzory trzeba sobie najpierw wymyślić.

Zrobiłem kilka przykładów mebli parametrycznych i największy problem był własnie z parametryzacją tego krzesła, konkretnie dekoracji na nogach. Tylna noga się zagina i to powoduje problem z wycięciem torusa na odpowiedniej wysokości, przy dodatkowej zmianie wysokości krzesła. Nie wspominając że przykładowo boczne deski nie są docinane po łuku zgodnie z zakrzywieniem tylnej nogi. Wtedy jak jeszcze byś chciał obliczyć powierzchnię takiej bocznej deski to by był problem. Takie detale można łatwo skorygować przy wykonaniu mebla. Na etapie projektu jest to ciężkie.

Gdyby te same przykłady zrobić bez parametryzacji to byłyby znacznie prostrze do zrobienia. Nawet dekoracja i docinanie po łuku staje się proste. Dlatego początkujący użytkownicy raczej powinni sobie odpuścić parametryzację i dużą precyzję projektu.

Image

Thanks
Darek
github.com/dprojects

workbench for woodworking is available at: github.com/dprojects/Woodworking
Post Reply