Wycięcie walców na obwodzie walca

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
User avatar
JackkDBA
Posts: 63
Joined: Tue Jan 04, 2022 7:43 am
Location: Poland
Contact:

Wycięcie walców na obwodzie walca

Post by JackkDBA »

Cześć wszystkim!
Jestem tu nowy, więc przy okazji pragnę się przywitać.

Obejrzałem kilka filmów instruktażowych, lecz mam kłopot z chyba prostą rzeczą.
test_model.jpg
test_model.jpg (49.12 KiB) Viewed 2410 times
Chcę na odwodzie walca usunąć mniejsze walce.
Zrobiłem duży walec. Potem zrobiłem szkic do małego walca (sketch_wyciecie), ale wyciągnięcie go nie chce działać. Pojawia się błąd:
test_error.jpg
test_error.jpg (50.08 KiB) Viewed 2410 times
Gdy tworzyłem szkic małego walca w osobnym body, to nie było tego problemu, ale przeczytałem tu gdzieś, że cała tworzona część powinna mieć 1 body.
Nawet jednak przy 2 body nie wiedziałem, jak poprawnie obrócić ten mały walec (chcę go pod kątem 45 st. do płaszczyzny obwodu dużego walca) i powielić go np. 20 razy wokół obwodu dużego walca.
Potem jeszcze chcę zrobić odjęcie małych walców od dużego.

Mój plik:
test.FCStd
(11.75 KiB) Downloaded 87 times
Z góry dziękuję za wskazówki,
Jacek
http://doscniewoli.pl
Best regards,
Jacek
wieszak17
Posts: 250
Joined: Fri Jan 10, 2014 7:59 pm

Re: Wycięcie walców na obwodzie walca

Post by wieszak17 »

Nie bardzo wiem co chcesz uzyskać, ale:
1. Próbujesz zrobić ze szkicu sketch_miejsce drugi walec - to się nie uda, bo tak jak są elementy ustawione to ten drugi walec nigdzie nie dotyka poprzedniego, więc wynik składał by się z dwóch brył co obecnie jest niedozwolone w FC.
2. Tak, jedna część w zasadzie powinna składać się z jednego body a body oznacza jedną ciągłą bryłę. Co oznacza że nie tworzysz kilku brył i potem sumujesz czy odejmujesz je od siebie, tylko zawsze jedynie modyfikujesz ostatnio uzyskaną bryłę. W tym przypadku oznacza to że powinieneś użyć innego narzędzia (Pocket - nie wiem jak jest przetłumaczone) które z tego szkicu nie robi bryły tylko hmmm antybryłe - znaczy wycięcie w istniejącej bryle o takim kształcie jaki by miał stworzony i odjęty walec. Czyli w zasadzie Pocket robi Ci obie rzeczy które chcesz uzyskać na raz - tworzy ten walec i go odejmuje.

Czyli po pierwsze przesuń szkic sketch_miejsce na odpowiednie miejsce (tam gdzie ma zaczynać się wycięcie), potem użyj Pocketa by zrobić to pojedyńcze wycięcie bez tworzenia walca do odjęcia, a następnie użyj narzędzia do powtarzania operacji wokół osi by zrobić wycięcia na całym obwodzie.

Np:
test.FCStd
(222.55 KiB) Downloaded 88 times
User avatar
Shalmeneser
Veteran
Posts: 9560
Joined: Wed Dec 23, 2020 12:04 am
Location: Fr

Re: Wycięcie walców na obwodzie walca

Post by Shalmeneser »

:idea:
Attachments
Capture du 2022-01-04 23-31-12.png
Capture du 2022-01-04 23-31-12.png (48.34 KiB) Viewed 2281 times
Bouton.FCStd
(152.39 KiB) Downloaded 81 times
User avatar
JackkDBA
Posts: 63
Joined: Tue Jan 04, 2022 7:43 am
Location: Poland
Contact:

Re: Wycięcie walców na obwodzie walca

Post by JackkDBA »

wieszak17 wrote: Tue Jan 04, 2022 4:26 pm Czyli po pierwsze przesuń szkic sketch_miejsce na odpowiednie miejsce (tam gdzie ma zaczynać się wycięcie), potem użyj Pocketa by zrobić to pojedyńcze wycięcie bez tworzenia walca do odjęcia, a następnie użyj narzędzia do powtarzania operacji wokół osi by zrobić wycięcia na całym obwodzie.
Dzięki za wskazówkę. Udało się :)
Best regards,
Jacek
Post Reply