polar symmetry

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
rufsiany_sr
Posts: 12
Joined: Mon Feb 22, 2021 9:43 pm

polar symmetry

Post by rufsiany_sr »

jak najprościej utworzyć obiekt w PartDesign o symetrii biegunowej(polarnej), czyli coś co przypomina płatek śniegu?
Mój obiekt ma 8 dosyć skomplikowanych ale identycznych ramion umieszczonych symetrycznie względem środka.
Sketcher nie ma opcji polar symmetry, więc myślałem, że zrobię okrągły Pad na nim utworzę nowy sketch z rysunkiem ramienia i zastosuję "Polar pattern feature". Efekt jest na załączonym pliku. Wyszło prawie dobrze :) ale mam problem z nakładającymi się częściowo środkiem płatka i jego ramionami. Jak scalić te kształty aby uzyskać jeden obiekt? (Załączam plik z projektem. v. 0.19)
Attachments
platek_sniegu.FCStd
(51.07 KiB) Downloaded 126 times
User avatar
kwahoo
Posts: 684
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: polar symmetry

Post by kwahoo »

To już jest jeden obiekt. Tylko ściany są podzielone.
Jeśli chcesz połączyć wszystkie pokrywające się ściany w jedną (pozbyć się "szwów" między nimi) to uaktywnij atrybut Refine dla ostatniej cechy w drzewie(na zrzucie nad kursorem)

Image

Dwie uwagi:
1. Wszystko co w Part Design jest zawarte w jednym Body, jest jedną bryłą.
2. Gdybyś spróbował narysować całą taką gwiazdkę w szkicowniku to pewnie wydajność by bardzo spadła, przez dużą liczbę wiązań. W szkicowniku nie powinno się powielać tych samych rzeczy wielokrotnie (nie dotyczy to tylko FreeCAD, ale każdego programu CAD tego typu)
rufsiany_sr
Posts: 12
Joined: Mon Feb 22, 2021 9:43 pm

Re: polar symmetry

Post by rufsiany_sr »

Super dzięki!
Post Reply