Płaszczyzna tnąca - jak to ma działać?

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
Scorpio
Posts: 9
Joined: Sun Nov 22, 2020 1:19 am
Location: Mazowsze

Płaszczyzna tnąca - jak to ma działać?

Post by Scorpio »

Witam
Stworzyłem sobie projekcik (prosta bryła) zbyt duży do wykonania na raz.
Chciałbym go podzielić na dwa (lub więcej) mniejszych (tzn. pociąć na "placki", wykonać każdy oddzielnie, i potem je połączyć).
Jest taka funkcja "płaszczyzna tnąca", ale dziwnie się to zachowuje: póki mam ją wywołaną i ustawię jakieś dane, to widzę pokrojony obiekt. Jednak po wyjściu z tej funkcji "ukrojenie" znika, i obiekt jest widoczny normalnie.
Może ja cos mylę, i ta funkcja ma działanie tylko chwilowe?
Jak mogę podzielić swój projekt?
Pozdrawiam
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Płaszczyzna tnąca - jak to ma działać?

Post by kwahoo »

Funkcja o której piszesz służy tylko do podglądu i fizycznie nic nie robi bryle.
Zajrzyj do opisu operacji logicznych na bryłach https://wiki.freecadweb.org/Part_Boolean/pl

Możesz np. zrobić prostopadłościan odpowiadający maksymalnemu dozwolonemu gabarytowi, a potem część wspólną (iloczyn) jego i twojej bryły. Bryła wynikowa będzie przycięta do gabarytu prostopadłościanu.

Choć ja po prostu rysuję w Partdesign prostokąt i obcinam nim nadmiar bryły (to jest dużo szybsze), korzystając z narzędzia Kieszeń.

Uwaga: operacje logiczne są inne dla brył "pełnych" (jak ze STEP-a) i inne dla siatek (jak z STL-a). Do tego drugiego trzeba użyć operacji z warsztatu Mesh (i zainstalowanego OpenSCAD-a).
Scorpio
Posts: 9
Joined: Sun Nov 22, 2020 1:19 am
Location: Mazowsze

Re: Płaszczyzna tnąca - jak to ma działać?

Post by Scorpio »

Witam
Dziękuję bardzo za wyjaśnienia. Już rozumiem.
Pozdrawiam
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Płaszczyzna tnąca - jak to ma działać?

Post by kwahoo »

A jeszcze żeby rozszerzyć, rozwojowa wersja FreeCAD-a, LinkStage3, ma nowe narzędzie pomagające w cięciu na kawałki (od 4:56):
phpBB [video]
Post Reply