Problemy z prostymi rzeczami

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by Marek_Sp »

Super widzę że się da, na razie morduje sie z dość prostym elementem i pewnie ta informacja mi sie przyda ale widzę dwa body jak sa utworzone ?
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by dlewczuk »

Part Design -> Stwórz zawartość

Wtedy każda bryła jest oddzielnym 'Body' i tak jak wyżej było wspomniane, możesz je dowolnie ustawiać względem siebie.

Dla mnie to taki 'pierwszy poziom' złożeń.
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by Marek_Sp »

A to mi sie nie bardzo podoba ale pobawiłem się A2Plus i takie coś wyszło gdyby jeszcze dało się przekrój zrobić to by fajnie było, tu takie moje bazgroły ktore drukarka teraz drukuje a pomysłów juz mam wiele i zapytań
zloz.FCStd
(120.77 KiB) Downloaded 100 times
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by arturromarr »

Body w środowisku Part Design oznacza pojedynczą część. Może to być coś prostego jak kołeczek albo skomplikowanego jak korpus silnika spalinowego. Każde body ma jednak jedną cechę: bryła, która go tworzy, jest w każdym miejscu ciągła, nie może być nic oddzielonego.
Oczywiście w drugą stronę nie musi nas to ograniczać, czyli jedna część w jej fizycznym wymiarze może być złożona z kilku body, które będzie można między sobą przemieszczać.

W praktyce może się okazać, że wspomniany s\korpus silnika łatwiej jest podzielić i wykonać z kilku body. Body, które tworzą w rzeczywistości pojedynczą część, najwygodniej jest wrzucić (np. przeciągnąć na drzewie) do jednego elementu: Part. Wtedy przemieszczanie partem skutkuje przesuwanie wszystkich zawartych w nim body.

Trzeba jednak pamiętać, że każda operacja jest wykonywana na aktywnym body. Ma to znaczenie przy odejmowaniu materiału. Jeśli wykonujemy otwór lub tuleję cylindra, która ma przechodzić przez kilka body, z których składa się nasza część, to musimy go powtórzyć dla każdego body osobno.
Takie jest podejście programu FreeCAD. Czasem wydaje się, że ogranicza, zwłaszcza po przesiadce z komercyjnych aplikacji, a czasem tworzy nowe możliwości.


Pozdrawiam.
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by Marek_Sp »

Czyli jak będę miał dwie część to np. stworze jakiś nowy plik w nim dwa body do których wkleję elementy z part design i wtedy mogę je swobodnie przemieszczać ? dobrze zrozumiałem ?
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1184
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by kaktus »

Dokładnie na tym to polega.
8-)
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by Marek_Sp »

No to znowu coś wiem. Ale jeżeli chce zobaczyć przekrój to muszę po stworzeniu dwóch body je przekroić ? bo program nie ma taieh funkcji. i jeszcze bryła konstrukcyjna. Teraz zamierzam zaprojektować mocowanie rotora i modelu wiatrakowca zobaczymy co z tego wyjdzie.
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1184
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by kaktus »

Może zapoznaj się wstępnie ze środowiskiem Tech Draw?
Tam możesz zrobić przekrój w rzucie na kartkę. :D
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
kwahoo
Posts: 687
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by kwahoo »

Marek_Sp wrote: Sun Oct 25, 2020 1:39 pm bo program nie ma taieh funkcji.
"Jak nie ma jak ma?"

Widok-płaszczyzna tnąca

Image
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by Marek_Sp »

A z tymi widokami to mam problemy zawsze cos nie tak a konkretnie w jakiej części to jest ?
Post Reply