Problemy z prostymi rzeczami

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Problemy z prostymi rzeczami

Post by Marek_Sp »

Postanowiłem napisać bo nie mam pojęcia gdzie jest błąd, stworzyłem sobie kółko w którym chce powycinać otwory według poradnika w szyku kołowym ale po narysowaniu szkicu w moim przypadku okrąg mogę wyciagnąć ale nie mogę zrobić otworu.
Zrzut ekranu z 2020-10-21 20-12-39.png
Zrzut ekranu z 2020-10-21 20-12-39.png (110.15 KiB) Viewed 3070 times
używam
OS: Linux Mint 19.3
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.18.16146 (Git) AppImage
Build type: Release
Branch: (HEAD detached at 0.18.4)
Hash: 980bf9060e28555fecd9e3462f68ca74007b70f8
Python version: 3.6.7
Qt version: 5.6.2
Coin version: 4.0.0a
OCC version: 7.3.0
Locale: Polish/Poland (pl_PL)
Attachments
kulkomierz2.FCStd
(12.66 KiB) Downloaded 109 times
User avatar
kwahoo
Posts: 688
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by kwahoo »

W drzewku u Ciebie są dwa kontenery Body i Body001. I tutaj pojawia się problem, bo Pad i Pocket są w różnych kontenerach. Powinny być w jednym, tylko wtedy jedna cecha może bazować na drugiej.

Tak długo jak rysujesz pojedynczą część, tak długo powinieneś mieć tylko jeden kontener typu Body.
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by Marek_Sp »

OK to jak to poprawić czy prawidłowo narysować ? docelowo to ma być coś w rodzaju koła zębatego które podaje kulki, sadziłem ze kolejne modyfikacje kolejnym szkicami pozwoli mi zrobić tą bryłę a czy okrąg może być linią pomocniczą ?
User avatar
kwahoo
Posts: 688
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by kwahoo »

Tak, wszystko można, tylko nie dodawaj kolejnych Body do drzewka. Wideo:

phpBB [video]
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by Marek_Sp »

Dzieki, poćwiczę
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by Marek_Sp »

Już opanowane i bryły powstały ale nie mam pojęcia jak w jednym oknie mogę dwie i więcej brył poskładać tak żeby zobaczyć czy pasują do siebie
User avatar
kwahoo
Posts: 688
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by kwahoo »

Jak coś prostego to wystarczy, że będziesz miał każdą część w osobnym body i w karcie Dane (po zaznaczeniu danego Body) masz pozycję, którą możesz edytować
Image

A jak coś bardziej skomplikowanego, to trzeba zaprzyjaźnić się z którymś modułem złożeń, a to już nie takie proste.
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by Marek_Sp »

to nie to bo powiedzmy narysuje jedną bryłę a potem drugą i chce zobaczyć jak będą pasować , próbowałem przesuwać jak stworzyłem dwie grupy ale nie wychodzi.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by arturromarr »

Ja jak chcę dopasować dwie części, to wklejam je do jednego tymczasowego projektu (kopiuj, wklej wszystkie elementy na drzewie).
Jak już dopasuję wszystko, to dzielę tak samo na dwie osobne części. Jest to uciążliwe, ale z tego, co wiem, nie ma we FC edycji w złożeniu (przynajmniej w A2PLUS).
Gotowe części składam w środowiskach ASSEMBLY, w nim będziesz mógł przesuwać je w całości (tak jak chyba chcesz). Do całego złożenia, również można wkleić tymczasowo elementy części i je edytować.
Przy większych projektach z reguły pracuję w złożeniu, w którym tworzę każdą nową część. Jak jest kończona, to wycinam jej elementy do osobnego pliku i dodaje do złożenia poleceniem do tego w ASSEMBLY.
Pozdrawiam.
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1186
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Problemy z prostymi rzeczami

Post by kaktus »

Hej.
:mrgreen:

Marek_Sp, zobacz poniższy obrazek może Ci pomoże:
omawiany przykład pozycjonowania umiejscowienia elementów
omawiany przykład pozycjonowania umiejscowienia elementów
Screenshot_20201024_083336.png (189.28 KiB) Viewed 2829 times
Często mam problem podczas "kreślenia" bo nie wiem jak powinienem postąpić w danej sytuacji, wyobraźnia podpowiada mi coś innego, a moja niewielka znajomość możliwości programu stanowi problem.
Dlatego dużo warto czytać i oglądać prezentacje, to pomoże Ci zacząć posługiwać się wprawnie programem, i pokonywać trudności wynikające z potrzeby poznawania zasad pracy.

Na rysunku widzisz to o czym opowiadają przedmówcy wiele kontenerów (Body) z częściami, które dowolnie mogę "ustawiać" w ramach kartezjańskiego układu współrzędnych projektu.

W widoku połączonym na drzewku modelu wybrałem jeden element = oponkę - w oknie widoku 3D jest on również wyróżniony. pod drzewkiem modelu rozwinąłem pozycję umiejscowienie, z widokiem pozycji. Tam wpisałem współrzędne, które mnie interesowały. Podobną prezentację zamieścił wyżej kwahoo.
Życzę wytrwałości w pokonywaniu problemów. FreeCAD jest niesamowitym projektem.
:D

Dzięki takiemu schematowi pracy możesz bardzo łato sterować wyświetlaniem poszczególnych komponentów:
czary mary, jestem albo mnie nie ma
czary mary, jestem albo mnie nie ma
Screenshot_20201024_085047.png (185.3 KiB) Viewed 2823 times
:mrgreen:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Post Reply