Respirator ostatniej szansy z drukarki 3D

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Respirator ostatniej szansy z drukarki 3D

Post by kwahoo »

arturromarr wrote: Sun Mar 29, 2020 7:15 pm
W całym projekcie intuicyjnie najbardziej martwi mnie ten miech, to powinno być coś przemysłowego albo inne rozwiązanie.
No i proszę https://e-vent.mit.edu/ Rozwiązanie oparte o ręczny resuscytator. Dłuższy opis https://e-vent.mit.edu/mechanical/
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Respirator ostatniej szansy z drukarki 3D

Post by arturromarr »

To rozwiązanie wydaje się sensowne, bo sam tor powietrza jest wykonany w medycznych standardach.
Pytanie tylko, czy w obliczu totalnego kryzysu, bo o takiej sytuacji mówimy w przypadku takich urządzeń, ręczne respiratory są dostępne?
Mam wrażenie, że u nas już są ciężkie do zdobycia.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Respirator ostatniej szansy z drukarki 3D

Post by kwahoo »

W przypadku dużego kryzysu zaryzykowałbym użycie węża odciągowego jako miecha (spokojnie można kupić o średnicy 200 mm albo nawet większe) z poliuretanu Coś jak to.


A wracając do druku, krytyka druku FDM:
https://www.reddit.com/r/Polska/comment ... at%C3%B3w/
Zauważyłem ostatnio że w mediach społecznościowych pełno jest ludzi którzy drukują w FDM elementy do aparatów oddechowych - mówię tu m.in. o przejsciówkach do masek z filtrami(https://centrumdruku3d.pl/polski-projek ... -druku-3d/ ) i np. projekty samych masek z thingiverse, uczestniczy w tym pełno lokalnych uczelni, szkół oraz zwykłych Mietków, niektórzy jednak nie zdają sobie sprawy, że elementy które mają być szczelne NIE POWINNY BYĆ DRUKOWANE PRZY UŻYCIU METODY FDM, w przedmiocie powstają mikro pory (taka jest natura Fused Filament Fabrication) w które mogą wnikać materiały organiczne, a całość stać się niemożliwa do sterylizacji. Największym problemem jest, że bez dodatkowej obróbki, elementy te będą przepuszczać powietrze/płyny jak sito. Można przeprowadzić prosty test, wydrukować element i nalać do niego wodę albo podpiąć do kompresora i zobaczyć spadek ciśnienia/przesączanie się wody. Jedyne sposoby jakie mi przychodzą do głowy to: druk w ABS i wygrzanie w piekarniku aż plastik stopi się w jedno, nadtopienie acetonem (albo glutem ABS+aceton), ewentualnie użycie jakiegoś spoiwa i wysmarowania z zewnątrz i w środku. petg jest, jeśli dobrze pamietam, obojętny na działanie acetonu, a jest bardzo popularnym materiałem używanym obecnie przy druku przyłbic.

Plastiki z wtryskarek będą Ok, nie wiem jak sprawa ma się do druku DLP ale pewnie podobnie

Żadna metoda nie gwarantuje że element z FDM napewno będzie w 100% szczelny i bez porów (wbrew doznaniom organoleptycznym) bo FDM się do tego nie nadaje. Wygląd tych elementów i to że często dają wrażenie solidności może prowadzić do zgubnego poczucia bezpieczeństwa.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Respirator ostatniej szansy z drukarki 3D

Post by arturromarr »

Co do zasady to tak jest, ale jak sam autor tego tekstu wskazuje, są metody na uszczelnienie wydruku.
Sterylnością w dłuższym terminie bym się nie przejmował, bo druk jest na tyle tani, że można założyć, że elementy po użyciu u jednego pacjenta zostaną wyrzucone i zastąpione nowymi. Bardziej zastanawiające jest wyjałowieniem przed pierwszym użyciem. Sam druk odbywa się w wysokiej temperaturze, więc, jakby odpowiednio je wytwarzać, może by się dało.
Dla mnie najważniejsze czy trwałość takiego respiratora wystarczyłaby na uratowanie jednego pacjenta, jeśli tak, to można odkręcić silnik, czujniki, elektronikę (dla kolejnej osoby) i resztę wyrzucić.
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Respirator ostatniej szansy z drukarki 3D

Post by Marek_Sp »

Oglądałem ale dla mnie to raczej reklama firmy a ni użyteczny projekt, Można tłokowy system wybrać
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Respirator ostatniej szansy z drukarki 3D

Post by arturromarr »

Temat chyba ewoluuje w profesjonalnym kierunku.
Na znanym portalu z wideo jest wywiad Tomasza Rożka z Szymonem Bacherem. ( Respirator z drukarki 3D na kanale: " Nauka. To Lubię " ).
Zdaje się, że ma postać turbiny podnoszącej ciśnienie wdechu. Fajnie, że są tacy pozytywni ludzie.
Obawiam się, że są zbytnimi optymistami, jeśli chodzi o certyfikację, ale może dobrze.
Ja bym zakładał to, co na początku, czyli skupienie się na działaniu, a nie sprawach prawnych.
Moim zdaniem to urządzenie do sytuacji skrajnych, czyli ostatnia deska ratunku np. w przypadku braku certyfikowanego urządzenia.
Trzymam kciuki za ich pracę.
Post Reply