Konstrukcje z profili o przekroju kwadratu, prostokąta

Polish forum

Moderator: PrzemoF

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
sp36

Konstrukcje z profili o przekroju kwadratu, prostokąta

Post by sp36 »

Witam.
Jestem nowy na forum. Jestem również kompletnym nowicjuszem jeśli chodzi o programy CAD. Od miesiąca przeglądam filmiki na YT, czytam fora, nie znalazłem do tej pory odpowiedzi na mój problem.
Chcę stworzyć szkielet np wózka pod migomat. Profile np 20 x 40 mm. Chodzi o to bym mógł łączyć ze sobą elementy konstrukcji ( czoło do boku ) w taki sposób żeby zmieniając np rozstaw między nogami poprzeczki je łączące się automatycznie wydłużały lub skracały. Jeśli zmienię kont nogi konty zakończeń poprzeczek też powinny się zmieniać. W żadnym stole roboczym nie znalazłem takiej funkcji. Na koniec chcę elementy składowe zwymiarowane ( długości oraz konty ) wydrukować. Potrzebuję dorobić do warsztatu domowego kilka prostych urządzeń. Marzy mi się aby stal ciąć raz a dokładnie. Jest wiele poradników w sprawach bardziej skomplikowanych, natomiast takiego nie znalazłem. Dziękuję, pozdrawiam.
PrzemoF
Veteran

Re: Konstrukcje z profili o przekroju kwadratu, prostokąta

Post by PrzemoF »

Witaj na forum!
Nie jestem pewien czy Flamingo/Dodo to dokładnie to czego szukasz, ale jest spora szansa, że tak. Tu jest trochę informacji:
https://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?t=22711
https://www.freecadweb.org/wiki/Flamingo_Workbench
sp36

Post by sp36 »

Dzięki za reakcję. Flamingo widziałem, wszystko co tam jest dotyczy rur, profili o kształcie C lub H. Trafiłem na to dzisiaj w nocy i nie sprawdziłem wszystkich opcji, jednak wydaje mi się, że tam nie ma tego co potrzebuję. A wydawało mi się że przy tak dużych możliwościach programu funkcja "przyklejenia z możliwością przesunięcia" nie jest nie tylko niczym dziwnym ale wręcz czymś podstawowym, upraszczającym projekty konstrukcji.
Mam nadzieję, że papier i ołówek w 21 wieku nie jest jedynym sposobem na tak proste rzeczy. Pozdrawiam
PrzemoF
Veteran

Post by PrzemoF »

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to dopisać! FreeCAD jest aź/tylko tak dopracowany jak go napiszemy. Zapraszam do współpracy! :D

Sketch workbench (nie jestem pewien nazwy po polsku) oferuje łączenie punktów - może na podstawie tego można coś zbudować. Inną opcją jest użycie wbudowanego arkusza kalkulacyjnego (Spreadsheet) i wyliczanie wymiarów.
sp36

Post by sp36 »

PrzemoF faktycznie w Sketch workbench jest łączenie punktów z liniami i działa to dokładnie tak jak mi się marzy, gdyby tylko to przełożyć na połączenie końca profilua np kwadratowego z bokiem innego i jeszcze po tym boku przesuwać byłoby git. Za zaproszenie do współpracy oczywiście dziękuję. Jestem już po 50 i opanowywanie oprogramowania typu CAD do poziomu "twórcy" przerasta mnie. Jedyne co potrzebuję to móć szybciej niż na kartce z kalkulatorem w ręku zrobić dla siebie kilka bardzo prostych projektów. Pozdrawiam i dziękuję Ci za zaangażowanie.
PrzemoF
Veteran

Post by PrzemoF »

Nie święci garnki lepią! Pomagać można na 100 sposobów. Przykład: korzystasz z instrukcji/wiki po polsku i zauważasz błąd. Jeżeli to zgłosisz np. tutaj na forum, albo w zakłdce Dyskusja już pomogłeś w poprawieniu FreeCADa. Stopień zaawansowania w pisaniu kodu, znajomość języków, biegłośc w posługiwaniu się FreeCADem - to nie ma znaczenia. Pomóc może _każdy_ kto próbuje używać FreeCAD. I to jest największa różnica między programami zamknięto- i otwarto-źródłowymi.

Wracając do Twojego problemu... przychodzi mi do głowy pewne rozwiązanie, ale muszę je przetestować.

Mógłbyś zrobić rysunek/szkic jak ma ta rama wyglądać? Jak będzie szkic wrzucą problem na główne forum - jest dużo ludzi, którzy mogą i chcą pomóc w takich przypadkach. Czasami poprawki kodu były pisane w ciągu kilku godzin (nie, to nie żart, ani przesada).

P.S. Wiek to tylko liczba :D, ja też nie mam 18 lat
sp36

Post by sp36 »

Przykładowa rama na zamieszczonym zdjęciu. Zapominamy o półkach z blachy. Całość wykonana np z profila 20 x 40 mm. Jak widać elementy nie są łączone pod kątami prostymi. Celem moim jest narysowanie tego w programie po to aby wydrukować na papierze gotowe wymiary elementów składowych oraz kąty pod jakimi ciąć. W tym momencie zmagam się z Dodo WB. Jest blisko ale nie do końca to o co chodzi. Mogę tam zdefiniować profil, "naciągnąć go na sketch. Linie ze sketcha pozostają wtedy w środku profila. Jeśli wybieram opcję linia po boku profila to raz jest na właściwym boku a raz nie. Wciąż nie mam jedynej brakującej opcji przyklejenia profila do boku innego. Adres zdjęcia: https://farys.pl/1446-large_default/woz ... fr4080.jpg. Nie umiem tu wstawić inaczej.
kaktus

Post by kaktus »

Hej sp36.

Ponawiam prośbę Przema.
Dodaj do Twojej wypowiedzi rozpoczęty projekt FreeCAD.

Wzbudziłeś zainteresowanie, ale wątpię by ktoś poświęcił tyllle czasu by rysować wszystko. Gdy dołączysz to co narysowałeś na pewno potestujemy możliwości.

To nie musi być projekt całego wózka... wystarczy kilka elementów ;)

Pozdrawiam.
Last edited by kaktus on Fri Feb 28, 2020 9:21 pm, edited 1 time in total.
wierny padawan mistrza arturromarr
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
sp36

Post by sp36 »

Idąc za sugestią kolegi Kaktusa załączam plik. Jest to dwuwymiarowy obraz trójwymiarowej bryły. Na rysunki cztery pionowe płaszczyzny (boki) są równoległe. Trzy poziome płaszczyzny też. Zbyt proste aby bawić się w CADa, tnę właściwe wymiary pod kątem prostym i gotowe. Kłopot zaczyna się kiedy jedną czy dwie pionowe płaszczyzny pochylę, łączące poziome elementy muszą być cięte pod kątem. Jeśli zmienię w trakcie rzeczywistej budowy wysokość poziomej płaszczyzny (przy pochyłych bokach) zmieni się długość poziomych elementów. Obliczanie kątów i długości po zmianach jest możliwe na papierze, jednak szybciej byłoby gdyby to robił np CAD lub inny prosty program. Na sketch z pliku chcę "naciągnąć" profil np 20 x 40 mm w taki sposób żeby końce poziomych elementów były "przyklejone" do boków pionowych z możliwością przesuwania oraz zmiany kąta. Znalazłem A2 plus oraz jakieś filmiki. To co działa we filmikach nie działa u mnie. W innych nawet najbardziej podstawowych instruktażach powtarzając kroki z filmiku kilka etapów działa a kolejny już nie. Anielska cierpliwość to mało. Może ktoś z Was zna prostszy do opanowania i bardziej przewidywalny program do prostych jak moje zastosowań. Pozdrawiam
Attachments
Wozek MIG.FCStd
(5.37 KiB) Downloaded 72 times
PrzemoF
Veteran

Post by PrzemoF »

sp36 wrote: Fri Feb 28, 2020 8:57 pm [..] Może ktoś z Was zna prostszy do opanowania i bardziej przewidywalny program do prostych jak moje zastosowań. Pozdrawiam
FreeCAD jest najlepszy do wszystkiego ;) I jest to w coraz mniejszym stopniu żart :D

Załączony model to tylko test, że się da pewne rzeczy zrobić, a nie gotowa konstrukcja. Trochę opisu, bo model nie jest oczywisty:
1. rarma to główny szkic. przesuń nogą i zobacz co się stanie :D
2. oś nogi i oś łącznika są spięte ze szkicem rany przy pomocy funkcji "External geometry" w Sketcher
3. model nogi i model łącznika jet zrobiony funkcją Sweep
4. profil nogi jest przypięty to osi nogi przy pomocy mapowani szkicy (presunięcie do punktu i prostopadły do krawędzi)
5. to samo jest zrobione z profilem łącznika
6. Nie bawiłem sie z wyiary, ale to jest banalne
7. Obcięcie nogi, żeby stała płasko zrobiłbym w ten sam sposób: szkic, zamocowany do krawędzi->przerobiomy na bryłę->odcięcie nogi

Przepraszam za potworki językowe, ale używam angielskiej wersji, do tego pewnie nie wszystko jest przetłumaczone. Zakładam, że możesz mieć problem ze znalezieniem o czym piszę - szukaj, a jak nie znajdziesz to pytaj - będę próbował robić krótkie filmiki pokazujące jak się poszczególne rzeczy robi.
Attachments
stojak.FCStd
(16.88 KiB) Downloaded 83 times
Post Reply