Zmiana w części i rozjechanie złożenia

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
drasiek90
Posts: 4
Joined: Tue Nov 12, 2019 11:54 am

Zmiana w części i rozjechanie złożenia

Post by drasiek90 »

Witam,
Wykonuję części w module Part Design. Złożenie robię w module A2plus V0.4.29. Niekiedy zdarza się, że jak edytuję część (np przesunę nieco otwór) i odświeżę złożenie to złożenie się rozwala w taki sposób że jeśli była relacja pomiędzy jednym otworem1 elementu A i otworem 1 elementu B to np po zmianie części (nieznaczącej zmianie, przesuniecie otworu) po odświeżeniu złożenia pojawia się np ta sama relacja która była ale pomiędzy innymi otworami. Tak jakby relacja trzymana była pomiędzy otworem o danej nazwie a każdorazowe zapisanie części powodowało, że nazwy otworów zapisują się w innej kolejności.
Czy jest to cecha freecad czy coś może mam źle ustawione.
User avatar
f3nix
Posts: 346
Joined: Sat May 30, 2015 11:58 am

Re: Zmiana w części i rozjechanie złożenia

Post by f3nix »

Cześć.
Zmiana nazwy geometrii nie powinna występować przy "małych zmianach". Jeszcze się z tym nie spotkałem.
Możesz udostępnić plik z problemem?

Pozdrawiam,
Mateusz
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Zmiana w części i rozjechanie złożenia

Post by arturromarr »

To jest niestety ciągle nierozwiązana wada FC. Zmiana w projekcie polegająca na pojawieniu się lub zniknięciu powierzchni powoduje ich ponumerowanie od nowa. Z tego powodu psują się relacje w złożeniach, ale co gorsze przypisania szkiców do powierzchni w dalszych operacjach tej samej części. Samo przesunięcie otworu nie powoduje tego efektu, ale czasem przy jakichś zagięciach czy krawędziach tworzą się nowe powierzchnie.

Zobrazowałem zjawisko w prostym przykładzie:
https://tube.midov.pl/videos/watch/dbad ... 0a6a4d5f7a

Jak nabiera się doświadczenia w pracy z programem, to zaczyna być to mniej uciążliwe, ale nie można ukrywać, że problemu nie ma.
Ciekawy jestem czy trwają prace nad tym problemem i czy są realne szanse na pozbycie się go.
Wydaje mi się, że w ramach projektu numery czy indeksy obiektów powinny być unikalne i niezmieniane nigdy. Jeśli pojawia się nowa np. powierzchnia, to dostaje nowy numer, a pozostałe są bez zmian. Jeśli znika obiekt, to jego numer nie powinien być przypisany nowym obiektom, tylko przepadać w ramach projektu.
Najgorsze jest pewnie to, że jest to błąd podstawowych założeń programu i pewnie teraz trzeba by go zmieniać w wielu miejscach. Chyba że ktoś wpadnie na jakiś błyskotliwy sposób jak go ominąć.
Jest gdzieś dyskusja na ten temat, czy programiści pracują nad jego rozwiązaniem?
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Zmiana w części i rozjechanie złożenia

Post by PrzemoF »

arturromarr wrote: Thu Feb 06, 2020 8:43 am [..]Jest gdzieś dyskusja na ten temat, czy programiści pracują nad jego rozwiązaniem?
Tutaj [1]. Na końcu są linki.

[1] https://www.freecadweb.org/wiki/Topolog ... ng_problem
Post Reply