Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje.

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje.

Post by Marek_Sp »

Jako że sie dopiero z programem zapoznaje i nic mi nie wychodzi chcialem kupić kurs ale jest za 99 zł bonus wygasł, i co zrobić ?
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1149
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje.

Post by kaktus »

Hej.
:mrgreen:

Możesz zacząć od czytania Wiki, oglądnij też kilka poradników i spróbuj wykonać model tam prezentowany.
To są dobre ćwiczenia.

Kurs jest ciągle rozwijany, a że cena się zmieniła wcale mnie to nie dziwi ... :roll:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje.

Post by dlewczuk »

Dawno mnie tu nie było... Ale cały czas staram się promować FreeCAD poprzez nagrywanie filmów i przynajmniej pokazywanie, że jest w pełni darmowy CAD 3D, który może stanowić alternatywę dla płatnych systemów.

Jestem CAMowcem i często współpracuję z osobami, które mają samodzielny system CAM, a CADa nie mają bo nie korzystają z tego typu programów na co dzień. Po prostu od czasu do czasu potrzebują zamodelować coś stosunkowo prostego. Wtedy polecam FreeCAD i często jest miłe zaskoczenie.

@kaktus,
Kawał dobrej roboty z tym tematem.

Przy okazji zaktualizowałem wpis, gdzie były informacje o kuponie. Udemy już zmieniło politykę kuponów, a ja wycofałem się już z ich programu marketingowego.
A kurs w miarę możliwości aktualizuje o kolejne lekcje.
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1149
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje.

Post by kaktus »

dlewczuk wrote: Fri Oct 23, 2020 7:10 pm
...

@kaktus,
Kawał dobrej roboty z tym tematem.

Przy okazji zaktualizowałem wpis, gdzie były informacje o kuponie. Udemy już zmieniło politykę kuponów, a ja wycofałem się już z ich programu marketingowego.
A kurs w miarę możliwości aktualizuje o kolejne lekcje.
Zabrzmi nieskromnie ale wiem wiem ...
:mrgreen:
Twoja osoba jest również bardzo pozytywnie postrzegana przeze mnie, właśnie dzięki tym kursom.
Gdy rok temu próbowałem się przemóc by poznać to niesamowite narzędzie jakim jest FreeCAD, dzięki kursowi dość szybko zacząłem pojmować zasady i tok pracy w tym programie. Moim zdaniem kurs jest bardzo pomocny przede wszystkim zupełnym nowicjuszom.

Wiem, że pojawiły się kolejne nowe prezentacje w ramach kursu i z przyjemnością sobie je "przerobię", ale teraz moim priorytetem jest doprowadzenie w miarę szybko interfejsu FreeCAD w wersji Polskiej, do takiego poziomu aby nie odstraszał, szczególnie nowe osoby.
Trudność stanowi to, że musi być spójny z dokumentacją Wiki (którą praktycznie tłumaczę tylko sam).

Więc każdemu polecam wersje rozwojowe do pobrania stąd.
Kilka dni temu kolega kwahoo zaprezentował tez ciekawą gałąź rozwoju FreeCAD o tutaj.

Obydwie wersje mają interfejsy na aktualnym poziomie tłumaczeń, więc można się cieszyć nowa jakością, o raz sugerować zmiany i ulepszenia w tym zakresie, o tutaj.
Zaawansowanie tłumaczenia projektu w chwili obecnej sięga 82%, i dokonał się wielki przełom. :roll: Nie jest to zadanie banalne i łatwe, a tłumaczenie automatyczne często nie nadają się do niczego ... trzeba poznać program i to dość szczegółowo.
Więc każde dobre słowo skierowane w moją stronę jest przyjmowane bardzo ciepło .... i dodaje pozytywnej energii, by łatwiej pokonywać przeciwności losu, również w życiu prywatnym, których to ostatnio mi nie brakuje. Ale to inny temat ...

Od czasu do czasu wracam to informacji z kursu aby przypomnieć sobie pewne detale wykonywanych operacji, gdy mam z tym problem.

Ostatnio gdy coś kombinowałem sobie utknąłem na pewnym etapie i pewno przedstawię ten śmieszny problem szerokiemu gremium. ;) Temat będzie dotyczył wyciągnięcie po profilach.

Prezentacje bardzo fajnego narzędzia możemy obserwować w temacie forum: Pomoc przy tworzeniu projektu foremki

Tak się składa że dokumentacja tego narzędzia na stronach Wiki nie jest wyczerpująca (link w prezentowanym temacie), i zawiera niewiele informacji.

:D
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje.

Post by Marek_Sp »

Kurs jest bardzo dobry, kupiłem na początku sadziłem ze to nie to a teraz bez problemu sobie radze z tym co potrzebuje, przynajmniej na tym etapie.A czym praktycznie się różnią stabilna wersja od rozwojowej ?
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1149
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje.

Post by kaktus »

:mrgreen:
Wersja stabilna została wydana .... eee ...
więc jest trochę leciwa ... to tak jak miss Polonia po 60-tce ... :D każdy woli młodsze ...

Wersja "rozwojowa" ma usuniętych wiele błędów w porównaniu do tej pierwszej, dodane są też  pewne ulepszenia i innowacje.
No i oczywiście interfejs jest lepiej czytelny w naszym rodzimym języku :P
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
marslo
Posts: 4
Joined: Sun Nov 15, 2020 9:06 pm

Re: Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje.

Post by marslo »

Witajcie, od kilku dni śledzę forum i bardzo tutaj ciekawie.

Chciałbym wykonać projekt ramy z rur stalowych. Oczywiście jak to element konstrukcyjny będą tam rozpórki. Wszystko to później będzie spawane w całość.

W którym module najlepiej byłoby wykonać szkic wraz z kątami oraz wysokościami ramy? Rozumiem że ostateczny kształt nadałbym w module "Part design"

Pozdrawiam serdecznie
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje.

Post by arturromarr »

Jeśli chcesz wykorzystać moduł PartDesign, to również w nim wykonaj szkice.
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1149
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje.

Post by kaktus »

hymmm

Arturze tak przychodzi mi na myśl rama pojazdu który opracowałeś. Tworzyłeś ją na piechotę, czy może z pomocą jakichś kreatorów do tego typu konstrukcji szkieletowych ...
:?:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
marslo
Posts: 4
Joined: Sun Nov 15, 2020 9:06 pm

Re: Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje.

Post by marslo »

arturromarr - własnie zastanawiam się czy jest to dobry moduł do wykoania ramy przestrzennej ?
Post Reply