Przniesienie wymiaru otworów ze złożenia rysunku na nową część składową

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
link
Posts: 2
Joined: Sat Mar 02, 2019 12:25 am

Przniesienie wymiaru otworów ze złożenia rysunku na nową część składową

Post by link »

Dzień dobry wszystkim, tak dla powitania,

Moja aktualna konfiguracja
OS: Windows 10
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.17.13541 (Git)
Build type: Release
Branch: releases/FreeCAD-0-17
Hash: 9948ee4f1570df9216862a79705afb367b2c6ffb
Python version: 2.7.14
Qt version: 4.8.7
Coin version: 4.0.0a
OCC version: 7.2.0
Locale: Polish/Poland (pl_PL)

W czym problem.

Otóż narysowałem sobie taki nóż do wycinania na gorąco w tkaninie. Poskładałem części ze sobą i kolejnym etapem jest dorysowanie części, do których potrzebuje wymiarów ze złożenia. O ile wiem jak przenieść pojedynczy wymiar z jednej części o tyle nie jak to zrobić aby przenieść wymiar z kilku elementów złożenia, do tego aby móc narysować kolejne części brakujące do całości.

Bardziej jasno, na załączonym rysunku są zaznaczone dwa otwory na zielono ... jak przenieść ten wymiar (odległość między tymi otworami) na część szarą tak aby wszystko pasowało po złożeniu. Próbowałem zaznaczać obie części, przenosić itd ... Wiem że da się pewnie zrobić to metodą prób i błędów, ale chyba nie do końca o to chodzi w rysowaniu w tym programie. Tym bardziej, że kolejnym brakującym elementem będzie rama, na której to wszystko miałoby się trzymać i tam już z trafieniem rozmieszczenia kilkunastu otworów może mi się trochę zejść ...

Pozdrawiam
Link
Attachments
Nóż2P-złożenie.jpg
Nóż2P-złożenie.jpg (68.84 KiB) Viewed 1214 times
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Przniesienie wymiaru otworów ze złożenia rysunku na nową część składową

Post by arturromarr »

Nie wiem jak jest w złożeniu, kiedy łączysz części z różnych plików za pomocą modułu A2plus, ale w ramach jednego pliku można powiązać wymiary.
To jest chyba właśnie przewaga tworzenia projektu w jednym pliku. Ja przyznam się, że jako wychowanek komercyjnych aplikacji, korzystam z modułów typu assemnly. Może tam też się da albo będzie się dało.
Musisz skorzystać ze sparametryzowanych wymiarów:
https://www.freecadweb.org/wiki/index.p ... xpressions
Ja używam tego poprzez arkusz kalkulacyjny jak w tym filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=b07qbhYHZbU
Z tą różnicą, że arkusz wstawiam pierwszy, poza wszystkimi body i w nich się odwołuję do jego komórek.
Bardzo wygodny sposób, w jednym miejscu mam wszystkie zmienne.
Samo Expressions ma spore możliwości, można nawet animacje robić.
link
Posts: 2
Joined: Sat Mar 02, 2019 12:25 am

Re: Przniesienie wymiaru otworów ze złożenia rysunku na nową część składową

Post by link »

Wrzuciłem nową wersję 0.18 i musiałem od nowa poukładać klocki w A2plus, bo nadal narzędzie do pobierania rozmiaru z innej geometrii nie chciało przenosić otworów. O dziwo przenosiło na szkic krawędzie, ale nie otwory. W wersji 0.17 nie używałem a2plus, tylko asembly2, co też chyba dostarczało problemów. W A2plus jest niby konwersja geometrii z innych składających wtyczek, ale niestety nie działało to do końca jak powinno. Może przy nowych rysunkach i złożeniach już teraz będzie ok.

To mój pierwszy rysunek w CAD w ogóle, więc nadal jeszcze niektóre rzeczy nie do końca znam. Praktyka zrobi swoje tutaj.

Sparametryzowane wymiary to następna rzecz, którą wprowadzę w nowych rysunkach brył, zdecydowanie jest to bardzo fajne narzędzie.

Pozdrawiam i dziękuję
Link
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Przniesienie wymiaru otworów ze złożenia rysunku na nową część składową

Post by arturromarr »

Jakby Ci się udało powiązać wymiary w A2plus, to napisz bo też jeszcze tego nie używałem i ciekawy jestem czy można.
Dodawanie funkcji do wymiaru jest bardzo przydatne. Można zdefiniować odstęp od współpacujących powierzchni, albo nadać relacje kinetyczne mechanizmom.
Post Reply