Fasteners - generowanie śrub do druku 3D

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
kolo
Posts: 4
Joined: Thu Feb 14, 2019 6:14 pm

Fasteners - generowanie śrub do druku 3D

Post by kolo »

Witam,
Generalnie to są moje początki z 3D i z programami CAD zainstalowałem sobie dodatek Fasteners i wszystko śmiga super tylko nie wiem co poustawiać, żeby po wydruku śruba z nakrętką pasowały :D .
W skrócie śruba wychodzi szersza niż otwór nakrętki. Czy można jakoś przeskalować nakrętkę albo w inny sposób ustawić parametry żeby wszystko grało?
Wydruk testowałem na grubości 0.06, 0.01, 0.02
np. śruba M6 z nakrętką M6 nie wchodzi, a z M7 jest za luźna.
Nie do końca wiem czy problem jest po stronie parametrów z FreeCAD'a czy druku, może ktoś podzielić się przepisem na sukces w tej materii :-)
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Fasteners - generowanie śrub do druku 3D

Post by PrzemoF »

Witam na forum!

Możesz sie podzielić wersją FreeCADa (baner u góry) i plikiem z nakrętką? Czy wymiary wydruku zgadzają się z modelem?
Wymiany gwintów metrycznych: http://www.tribology-abc.com/calculators/metric-iso.htm
kolo
Posts: 4
Joined: Thu Feb 14, 2019 6:14 pm

Re: Fasteners - generowanie śrub do druku 3D

Post by kolo »

OS: Windows 7
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.17.13541 (Git)
Build type: Release
Branch: releases/FreeCAD-0-17
Hash: 9948ee4f1570df9216862a79705afb367b2c6ffb
Python version: 2.7.14
Qt version: 4.8.7
Coin version: 4.0.0a
OCC version: 7.2.0
Locale: Polish/Poland (pl_PL)

Jeśli chodzi o wymiary to np dla takiego zestawu mierzone suwmiarką:
M10
śruba gwint 10 mm
nakrętka wewnętrzna średnica 7 mm
M6
śruba gwint 6 mm
nakrętka wewnętrzna średnica 4,9 mm

Z tego co sprawdzałem normalne otwory wychodzą OK na tej drukarce.
Attachments
testowyscrew.FCStd
(120.99 KiB) Downloaded 86 times
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Fasteners - generowanie śrub do druku 3D

Post by PrzemoF »

Przeciąłem i spasowałem Twój model - wygląda idealnie. Może jest problem z dokładnościa drukarki? Albo z pasowaniem/tolerancją. Nie mam doświadczenia z drukiem w domu, ale zacząłbym os np. wydtukowanej śruby i normalnej metalowej nakretki. Możesz też użyć metalową nakrętkę jako narzynkę po przecięciu z jednej strony wzdłuż osi. Czasami się tak robiło, żeby poprawić uszkodzony gwint w jakiejś nietypowej śrubie.
Tak jak tu:
Zrzut ekranu z 2019-02-15 12-55-45.png
Zrzut ekranu z 2019-02-15 12-55-45.png (198.63 KiB) Viewed 3677 times
Attachments
nut_bolt_section.FCStd
(553.96 KiB) Downloaded 80 times
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Fasteners - generowanie śrub do druku 3D

Post by arturromarr »

Na jakiej drukarce drukujesz i z jakiego materiału?
kolo
Posts: 4
Joined: Thu Feb 14, 2019 6:14 pm

Re: Fasteners - generowanie śrub do druku 3D

Post by kolo »

Drukarka to Anycubic i3 z PLA.
Faktycznie drukarka nie domaga na gwincie wewnętrznym - śruby pasują do metalowych nakrętek ale nakrętki trzeba przegwintować i wtedy jest OK.
Jeszcze nie umiem ingerować w wygenerowane nakrętki tak, żeby może lekko przeskalować średnicę wewnętrzną na szerszą? Nie wiem czy to dobry kierunek - brak doświadczenia.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Fasteners - generowanie śrub do druku 3D

Post by PrzemoF »

Z tego co wiem to nakretek/śrub się nie drukuje, ale tak jak pisałem nie mam drukarki 3D. Nie ingerowałbym w wymairy gwintu - to jest standard.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Fasteners - generowanie śrub do druku 3D

Post by arturromarr »

Wszelkie gwinty: śruby, nakrętki, faktycznie lepiej dobrać gotowe metalowe, bo są mocniejsze i przecież dostępne.
Drukarki generalnie naddają materiału, więc wszelkie czopy są większe, zaś otwory za małe.
Elementy współpracujące ze sobą trzeba korygować w modelu tak by pasowały. Niestety trzeba mieć doświadczenie ile dodać lub odjąć na danym wymiarze, ale z czasem się go nabiera.
Ja przeważnie elementy modelu które mają być drukowane tworzę w dwóch wersjach. Idealnej , która odzwierciedla wymiary takie jakie oczekuję. Skorygowaną do druku, która ma pozmieniane wymiary współpracujące z innymi elementami tak aby wydrukowany element miał wymiary jak idealny model z pierwszej wersji.
kolo
Posts: 4
Joined: Thu Feb 14, 2019 6:14 pm

Re: Fasteners - generowanie śrub do druku 3D

Post by kolo »

Właśnie nie wiem jeszcze jak przeskalować nakrętkę w programie :D . W ogóle skalowania obiektów jeszcze nie przerabiałem.
Natomiast te śruby to tylko wprawka potrzebuję zrobić rolkę pod papier i zabezpieczyć przed zsuwaniem się z rolki poprzez dużą nakrętkę. Pomysł był, żeby zrobić gwint M48 i jakąś dużą wygodną nakrętkę ale może zrobię to inaczej.
Natomiast jeśli chodzi o śruby to wychodzi na to, że śruby wychodzą OK, a dziury w elementach chyba trzeba projektować bez gwintu i gwintować.
Generalnie bawię się od tygodnia tematami i freecad mi leży. Kolega(który mi rzuca te wyzwania :D ) robi projekty w scetchup'ie i cam bamie (pod cnc) ale mnie jakoś nie przekonują te programy. Freecad wydaje się być uniwersalnym narzędziem. Z czasem zobaczymy jak z projektami pod cnc będzie.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Fasteners - generowanie śrub do druku 3D

Post by PrzemoF »

Wrzuć jakiś szkic problemu - może koncepcyjnie też pomożemy.
Post Reply