FEM - praktyczne użycie w Fedora 22

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
ChrisTom
Posts: 30
Joined: Sat Mar 21, 2015 9:10 am

FEM - praktyczne użycie w Fedora 22

Post by ChrisTom »

W Fedora 22 nie udaje mi się skompilować FreeCAD z obsługą netgen'a. Finalnie nie mam możliwości generowania mesh'a w samym FreeCAD.
Dodatkowo zainstalowałem gmsh, i tam jestem w stanie w bardzo efektywny sposób generować mesh'a do elementu przestrzennego utworzonego w FreeCAD. Nie mniej jednak nie widzę żadnej opcji jak do rozpoczętej analizy mechanicznej dodać mesh'a. Jestem w stanie zaimportować do projektu FreeCAD mesh'a tylko poprzez moduł (workbench) "Mesh Design" ale nie mogę tak zaimportowanego mesh'a przerzucić do analizy mechanicznej.

OS: "Fedora release 22 (Twenty Two)"
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.16.5617 (Git)
Build type: Release
Branch: master
Hash: 90ccc1cee40d9f9dae1ed1dd5ac91955dcb24aa6
Python version: 2.7.10
Qt version: 4.8.6
Coin version: 3.1.3
OCC version: 6.7.1.oce-0.16
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: FEM - praktyczne użycie w Fedora 22

Post by PrzemoF »

Zacznę od netgen - te 2 wątki powinny rozwiązać problem, ale nie są jeszcze w master [1][2]. Ewentualnie możesz użyć cmake-gui i ręcznie ustawić wymagane ścieżki.
Do gmsh polecam makro [3]. Mesh do analizy możesz dodać przeciagając go na analizę, lub wybierając mesh a potem klikając w nową analizę (chwilowo może być tylko jedna w projekcie, ale to sie powinno wkrótce zmienić [4]

Mesh z Mesh workbench są opisem powierzchni. Mesh FEM są opisem objętości i nie są wzajemnie kompatybilne.

[1] viewtopic.php?f=17&t=11713
[2] viewtopic.php?f=18&t=11859
[3] http://www.freecadweb.org/wiki/index.ph ... Macro_GMSH
[4] viewtopic.php?f=18&t=12573
ChrisTom
Posts: 30
Joined: Sat Mar 21, 2015 9:10 am

Re: FEM - praktyczne użycie w Fedora 22

Post by ChrisTom »

Przemo
Poinformuj nas gdy w Twoich RPM'ach zacznie się pojawiać freecad z wbudowaną obsługą netgen'a. ;)
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: FEM - praktyczne użycie w Fedora 22

Post by PrzemoF »

Prace w toku....
ChrisTom
Posts: 30
Joined: Sat Mar 21, 2015 9:10 am

Re: FEM - praktyczne użycie w Fedora 22

Post by ChrisTom »

Jakiś czas temu widziałem wizualizację wyników analizy metodą elementów skończonych w jakimś dedykowanym opracowywania i wizualizacji środowisku. Nie mogę trafić na ten soft i jego dokumentację. Liczę na Wasze skojarzenia.
ChrisTom
Posts: 30
Joined: Sat Mar 21, 2015 9:10 am

Re: FEM - praktyczne użycie w Fedora 22

Post by ChrisTom »

Witam
Podpowiedzcie proszę gdzie źródło tych błędów:

Code: Select all

/home/mn/free-cad-code/src/3rdParty/salomesmesh/src/NETGENPlugin/NETGENPlugin_Mesher.cpp: In member function ‘bool NETGENPlugin_Mesher::Compute()’:
/home/mn/free-cad-code/src/3rdParty/salomesmesh/src/NETGENPlugin/NETGENPlugin_Mesher.cpp:696:28: error: no matching function for call to ‘netgen::Mesh::CalcLocalH()’
         ngMesh->CalcLocalH();
                            ^
In file included from /usr/include/netgen-mesher/private/meshing/meshing.hpp:25:0,
                 from /usr/include/netgen-mesher/private/occ/occgeom.hpp:12,
                 from /home/mn/free-cad-code/src/3rdParty/salomesmesh/src/NETGENPlugin/NETGENPlugin_Mesher.cpp:65:
/usr/include/netgen-mesher/private/meshing/meshclass.hpp:374:10: note: candidate: void netgen::Mesh::CalcLocalH(double)
     DLL_HEADER void CalcLocalH (double grading);
          ^
/usr/include/netgen-mesher/private/meshing/meshclass.hpp:374:10: note:   candidate expects 1 argument, 0 provided
src/3rdParty/salomesmesh/CMakeFiles/NETGENPlugin.dir/build.make:86: polecenia dla obiektu 'src/3rdParty/salomesmesh/CMakeFiles/NETGENPlugin.dir/src/NETGENPlugin/NETGENPlugin_Mesher.cpp.o' nie powiodły się
make[2]: *** [src/3rdParty/salomesmesh/CMakeFiles/NETGENPlugin.dir/src/NETGENPlugin/NETGENPlugin_Mesher.cpp.o] Błąd 1
CMakeFiles/Makefile2:503: polecenia dla obiektu 'src/3rdParty/salomesmesh/CMakeFiles/NETGENPlugin.dir/all' nie powiodły się
make[1]: *** [src/3rdParty/salomesmesh/CMakeFiles/NETGENPlugin.dir/all] Błąd 2
make[1]: *** Oczekiwanie na niezakończone zadania....
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: FEM - praktyczne użycie w Fedora 22

Post by PrzemoF »

Wersja netgen. Jeżeli chcesz skompilować z netgen na fedorze to polecam sciągniecie tego [1]. Chwilowo w moim repozytorium, ale kod napisany przez Fat-Zera [2]. Ewentualnie mogę zrobić paczkę z najnowszą wersją + netgen i wrzucić gdzieś na serwer, ale mam nadzieję, że niedługo nie będzie to potrzebne i netgen będzie włączony domyślnie.

[1] https://github.com/PrzemoF/FreeCAD.git FindNETGEN-rework
[2] viewtopic.php?f=17&t=11713
ChrisTom
Posts: 30
Joined: Sat Mar 21, 2015 9:10 am

Re: FEM - praktyczne użycie w Fedora 22

Post by ChrisTom »

Czy to oznacza, że mam wyrzucić (odinstalować) wszystkie:

Code: Select all

free-cad-code]$ dnf list installed netg*
Zainstalowane pakiety
netgen-mesher.x86_64                                                    5.3.1-4.fc22                                       @fedora
netgen-mesher-common.noarch                                             5.3.1-4.fc22                                       @fedora
netgen-mesher-devel.x86_64                                              5.3.1-4.fc22                                       @System
netgen-mesher-devel-private.x86_64                                      5.3.1-4.fc22                                       @System
netgen-mesher-libs.x86_64                                               5.3.1-4.fc22                                       @fedora
netgen-mesher-openmpi.x86_64                                            5.3.1-4.fc22                                       @fedora
netgen-mesher-openmpi-libs.x86_64                                       5.3.1-4.fc22                                       @fedora
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: FEM - praktyczne użycie w Fedora 22

Post by PrzemoF »

Nie, tego bym nie ruszał.

Code: Select all

$ dnf list installed netg*
Ostatnio sprawdzono ważność metadanych 2 days, 9:08:53 temu w dniu Sun Oct 18 13:08:06 2015.
Zainstalowane pakiety
netgen-mesher.x86_64                                                              5.3.1-4.fc22                                                @System
netgen-mesher-common.noarch                                                       5.3.1-4.fc22                                                @System
netgen-mesher-devel.x86_64                                                        5.3.1-4.fc22                                                @System
netgen-mesher-devel-private.x86_64                                                5.3.1-4.fc22                                                @System
netgen-mesher-libs.x86_64                                                         5.3.1-4.fc22                                                @System
Za parę minut powinna być gotowa paczka, ale netgen jest jak najbardziej potrzebny.

Edit: Jednak nie będzie paczki..

Code: Select all

CMake Error at CMakeLists.txt:641 (message):
  Found netgen library seems to be compiled without opencascade support.
Post Reply